لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۰:۴۰

بازداشت ۱۲ عضو دیگر «عرفان حلقه» در اصفهان


محمدعلی طاهری،‌بنیانگذار عرفان حلقه، در زندان به سر می‌برد.
محمدعلی طاهری،‌بنیانگذار عرفان حلقه، در زندان به سر می‌برد.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران استان اصفهان ۱۲ عضو گروه «عرفان حلقه» را در این شهر بازداشت کرد.

خبرگزاری تسنیم روز پنجشنبه ۱۲ مرداد اطلاعیه‌ سازمان اطلاعات سپاه پاسداران استان اصفهان را منتشر کرد که از ادامه «برخورد قاطع اطلاعات سپاه با عرفان‌های دروغین و جریان‌های منحرف» خبر داده است.

در این اطلاعیه به بازداشت «یکی از لیدرهای اصلی عرفان کاذب حلقه به‌همراه ۱۱ نفر» از اعضای این گروه اشاره شده است.

زمان و مکان دقیق بازداشت این ۱۲ تن اعلام نشده٬ اما سپاه پاسداران اعلام کرده که «با چشمان تیزبین خود برگزاری کلاس‌های این جریان منحط در اصفهان را رصد و طی هماهنگی با مقام قضایی» وارد عمل شده است.

بر اساس این اطلاعیه، در عملیات نیروهای سپاه پاسداران،‌ «اسناد انبوه و حائز اهمیتی از افراد این فرقه ضالّه کشف و ضبط شده» است.

این نهاد نظامی در اطلاعیه خود از «عرفان حلقه» به عنوان گروهی نام برده است که «با ادعاهای واهی همچون فرا درمانی، درمان بیماری‌ها و شفابخشی» سبب «انحراف عقیدتی» برخی افراد می‌شود.

در این اطلاعیه همچنین آمده که «تلقینات بیان‌شده از سوی فرقه منحرف عرفان حلقه سبب افزایش آسیب‏‌های روحی، روانی، سست شدن اعتقادات دینی و فروپاشی برخی از خانواده‌ها» می‌شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که با بسیاری از فعالیت‌های اقلیت‌های دینی و عرفان‌های نوظهور مقابله کرده‌اند و محدودیت‌های فروانی برای اقلیت‌های دینی و برخورد‌های تندی با مروجان عرفان‌های نوظهور می‌کنند.

این نخستین بار نیست که تعدادی از اعضا و طرفداران عرفان حلقه در اصفهان بازداشت می شوند. پیش از این، در روز دوم مرداد، نیز اطلاعات سپاه پاسداران استان اصفهان در اطلاعیه‌ای گفته بود که هشت تن از اعضا و طرفداران آنچه «شبکه انحرافی عرفان حلقه» نامید، در شاهین‌شهر دستگیر شده‌اند.

روز ۲۷ تیرماه نیز شاخه سپاه پاسداران در استان اصفهان از بازداشت «۱۱ تن از اعضا و طرفداران شبکه انحرافی عرفان حلقه در نجف‌آباد» خبر داده بود.

این بازداشت‌ها پس از آن صورت گرفته‌اند که همزمان با سخنرانی حسن روحانی،‌ رئیس‌جمهوری ایران، در اصفهان، که پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۹ اردیبهشت سال جاری انجام شد، تعدادی از هواداران محمدعلی طاهری،‌ بنیانگذار مکتب حلقه عرفان، تصاویر او را در دست گرفتند.

محمدعلی طاهری در سال ۱۳۸۰ موسسه‌ای به نام «عرفان حلقه» تاسیس کرد و در آن به فعالیت‌هایی مربوط به «طب مکمل ایرانی، فرادرمانی و ساینتولوژی» مشغول شد. او در سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و حکم اولیه‌ای که برایش صادر شد نیز «اعدام» بود.

سال ۹۵ حکم اعدام او در دیوان عالی کشور نقض و پرونده برای رسیدگی مجدد به دادگاه انقلاب ارجاع شد.

آقای طاهری در تیرماه سال ۱۳۹۳ در نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه وقت سازمان ملل متحد دربارهٔ حقوق بشر در ایران، نوشته بود که «بازجویان و بازپرس‌ها» او را با «اعمال فشار و شکنجه روانی» به «اعترافات ساختگی» وادار کردند.

در این حال، محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع محمدعلی طاهری، هفته گذشته در گفت‌وگو با رادیو فردا از محاکمه مجدد موکلش در دادگاه به اتهام «افساد فی‌الارض» خبر داد و گفت که منتظر رأی نهایی است.

با وجود زندانی بودن محمدعلی طاهری٬ گروهی از طرفداران وی همچنان به فعالیت‌های این گروه ادامه داده و بارها تجمعات اعتراضی متعددی در شهر‌های مختلف ایران و در اعتراض به ادامه بازداشت و حکم طاهری برگزار کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG