لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۳

افت سالانه بیش از یک متر سطح آب‌های زیرزمینی تهران


به دلیل «برداشت‌های بی‌رویه آب» از منابع زیرزمینی سالانه ۱۶ سانتیمتر فرونشست زمین در استان تهران دیده شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران روز یکشنبه هفتم خرداد اعلام کرد: سطح آب‌های زیرزمینی استان تهران سالانه یک متر و ۳۰ سانتی‌متر افت می‌کند.

محمد‌رضا بختیاری به خبرگزاری فارس گفت که «به دلیل برداشت‌های بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی سالانه ١٦ سانتیمتر فرونشست داریم.»

آقای بختیاری از بسته شدن ۱۸۰ حلقه چاه غیرمجاز در تهران در سال گذشته خبر داد که به گفته وی، منجر به «صرفه‌جویی ۱۰ میلیون متر مکعب آب» شده است.

به گفته او، «در حال حاضر حدود ۳۲۰۰ حلقه چاه مجاز و غیرمجاز در دشت ورامین وجود دارد که از این تعداد، حدود ۱۷۶۰ حلقه چاه، مجاز و بقیه غیرمجاز است.»

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران همچنین اعلام کرد که «از٣٧٠ میلیون مترمکعبی که از منابع آب زیرزمینی برداشت می‌شود ۳۴۰ میلیون مترمکعب مربوط به چاه‌های مجاز و ٣٠ ‌میلیون مترمکعب مربوط به چاه‌های غیرمجاز است.»

آبان ماه سال ۱۳۹۴ نیز محمدرضا فاطمی، کارشناس منابع آب و عضو هیئت علمی در تهران اعلام کرده بود که سطح منابع زیرزمینی آب در این استان به دلیل بهره‌برداری بی‌رویه در یک سال گذشته، یک و نیم متر کاهش داشته‌ است.

برخی از ارزيابی‌ها تخمين می‌زنند که سطح آب در آبخيزها و بسترهای زيرزمينی در ايران طی ۱۵ سال گذشته، به طور متوسط نيم متر در هر سال تنزل پيدا کرده است.

این ارزیابیها مهر ماه سال ۸۷ در وب‌سايت نشریه آمریکایی «نشنال جئوگرافی» منتشر شد که نشان می‌دهد بين سال‌های ۱۹۷۱ تا ۲۰۰۱ میلادی سطح آب در بسترهای زير زمينی حدود ۱۵ متر کاهش يافته است.

ایران در منطقه‌ای خشک از جهان قرار دارد و بسیاری از مساحت آن را بیابان فرا گرفته است.

با وجود این، بحران خشکسالی، کاهش بارش و آنچه مدیریت و استفاده نادرست از منابع آبی موجود عنوان شده، به خشک شدن بسیاری از دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌های حیاتی ایران در سال‌های اخیر منجر شده است.

مهر ماه سال ۱۳۹۴ نیز معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفته بود که ایران از نظر برداشت آب‌های زیرزمینی در رتبه اول جهان قرار دارد.

در ششم بهمن سال ۱۳۹۲ نیز حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو، با هشدار نسبت به اینکه «روز به روز به سمت بحران آبی در حرکت هستیم» گفته بود که «هم‌اکنون ایران در مرحله تنش آبی قرار دارد و سطح آبخوان‌های کشور نیز حدود ۲۰ متر افت کرده است.»

آب‌‌های زیرزمینی از اهمیتی حیاتی برای بشر برخوردار هستند؛ در عین حال بهای بهره‌برداری از آن آن کم‌تر و استفاده از آن نیز راحت‌تر است.

تحقیقات دانشگاهی در ایالات متحده نشان می‌دهد که آب‌های زیرزمینی ۲۰ تا ۳۰ درصد کل آب نوشیدنی جهان را تشکیل می‌دهد که کم‌تر از یک درصد کل آب‌های جهان است.

در این میان، مهدی زارع، استاد زلزله‌شناسی مهندسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، درباره فرونشست اعلام کرده بود که این وضعیت «علاوه بر آسیب جدی بر زیر ساخت‌های منطقه مانند خطوط راه‌آهن، خانه‌ها و ساختمان‌ها و سایر تاسیسات را نیز آسیب پذیرتر می‌کند. بنابراین در چنین وضعی عملا ریسک زمین‌لرزه بعدی به دلیل افزایش آسیب‌پذیری بیشتر خواهد شد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG