لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۲

عضو شورای شهر تهران: املاک نجومی به املاک مریخی تبدیل شده است


دو عضو شورای شهر تهران روز سه‌شنبه سوم مرداد، اعلام کردند که شهرداری پایتخت ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد. این در حالی بود که یکی از معاونان شهرداری تهران گفت که بدهی این نهاد «فقط و فقط ۲۰ هزار میلیارد تومان»‌ است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، عباس جدیدی، عضو کمیسیون نظارت شورای شهر تهران، روز سه‌شنبه از بدهی ۶۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری پایتخت ایران خبر داد و خواستار آن شد که مسئولان شهرداری تهران پاسخگوی بدهی این نهاد باشند.

وی با اعلام اینکه شهرداری تهران از نظارت جلوگیری می کند، افزود: «تاکنون پاسخی به سئوال و تذکر من در خصوص موضوع واگذاری املاک نجومی نداده‌اند. به نحوی که املاک نجومی به املاک مریخی تبدیل شده است».

عباس جدیدی همچنین گفت که «مسئولان شهرداری تهران نیز پاسخگوی هزینه‌های اجرای پروژه‌ها باشند».

انتقادهای عباس جدیدی از سوی شهرداری تهران بی‌پاسخ نماند و به گزارش ایسنا، ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری پایتخت، از او پرسید که «چرا در روزهای پایانی به یاد این موضوعات افتاده است؟»

وی درباره «بدهی ۶۰ میلیارد تومانی» شهرداری تهران گفته است: «اگر اعضای شورا در خصوص این ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی سند دارند به واحدهای نظارتی ارسال کنند».

آقای امانی وی با اعلام اینکه «حداکثر بدهی شهرداری ۲۰ هزار میلیارد تومان است» خطاب به عباس جدیدی گفت: «آقای جدیدی شما نامه زده‌اید که در خصوص املاک عملکرد ۱۲ سال را خواسته‌اید. بی‌شک تهیه لیست پاسخ به این سوال زمان‌بر است».

معاون شهردار تهران می‌گوید که «مدیریت شهری در طول ۱۰ سال گذشته ۱۳۵هزار میلیارد تومان هزینه کرده است» ‌و «از این میزان اگر بدهی‌ها ۲۰ هزار میلیارد تومان باشد، می‌شود ۸ درصد از کل آمار، که رقم چندان قابل توجهی نیست».

این اظهارات، واکنش محمد مهدی تندگویان، یکی از اعضای این شورا، را به دنبال داشته که بر بدهی ۶۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران تاکید کرده و گفته است: «شهرداری تهران با احتساب پروژه‌ها، کارهای انجام نشده، و طلب‌های اشخاص و بانک‌ها حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد».

نایب رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اعلام اینکه باید واقعیت‌ها به مردم گفته شود، ‌افزود: «ما از مناطق گزارش کاهش درآمد می‌گیریم. چگونه می‌شود که جایی کاهش درآمد دارد، افزایش دارایی داشته و دیون و مطالبات هم پاس کرده باشد؟ این معجزه شهری را برای ما توضیح دهید».

اما همه اعضای شورای شهر تهران با این موضوع که شهرداری ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد، موافق نیستند.

رضا تقی‌پور، سخنگوی شورای شهر تهران، گفت که بدهی‌های شهرداری «فقط و فقط ۲۰ هزار میلیارد تومان» است، و افزود: «ممکن است بدهی‌ها حتی برای بودجه سال آینده باشد ولی هیچ وقت نباید بعضی از تعهدات را تبدیل به بدهی کنیم».

این نخستین بار نیست که بین اعضای شورای شهر تهران با شهرداری اختلافاتی بروز کرده است. یکی از اختلافاتی که بحث برانگیز و جنجالی شد،‌ پرونده موسوم به «املاک نجومی» بود.

تعدادی از اعضای شورای شهر تهران و رسانه‌های ایران شهریور پارسال، ‌شهرداری تهران را به «تخلف» بیش از دو هزار میلیارد تومان در فروش املاک خود با تخفیف بیش از ۵۰ درصد به اعضای شورای شهر، مدیران شهرداری، برخی از خبرنگاران صداوسیما و تعاونی مسکن قوه قضائیه متهم کردند.

انتقادهای اخیر اعضای شورای شهر تهران از عملکرد شهرداری پایتخت، از جمله در مورد بدهی‌های آن، در آخرین روزهای حیات این نهاد صورت گرفته است. قرار است شورای جدید شهر تهران روز ۱۴ مرداد دوره چهار ساله خود را آغاز کند.

شورای جدید شهر تهران در چهار سال آینده در کنترل اصلاح‌طلبان خواهد بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG