لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۷

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز سه شنبه هفتم دی، گفت: تصرف موصل و بیرون راندن شبه نظامیان گروه حکومت اسلامی (داعش) از این شهر سه ماه طول خواهد کشید.

پیش از این وی گفته بود موصل تا اواخر سال جاری میلادی به تصرف نیروهای عراقی در خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرماندهان ارتش عراق دلیل کند شدن پیشروی در موصل را «نیاز به حفظ جان غیر نظامیان» در آن شهر ذکر کرده اند.

دو ماه پیش، نیروهای ویژه ارتش عراق با حمایت ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا عملیات تصرف موصل را آغاز کردند ولی در هفته های اخیر پیشرفت محسوسی نداشته اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عملیات موصل با شرکت یکصد هزار نیروی عراقی، پیشمرگان کرد و شبه نظامیان شیعه، بزرگترین عملیات زمینی در عراق از زمان اشغال این کشور توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی به شمار می رود.

فرماندهان آمریکایی مستقر در منطقه گفته اند کنترل کامل موصل «زمان بر» است.


شبه نظامیان گروه حکومت اسلامی حدود دوسال پیش موصل را تصرف کردند اما در حملات سال جاری ارتش عراق کنترل بیش از یک چهارم از این شهر را از دست داده اند.

سخنان نخست وزیر عراق یک روز پس از آن ابراز شد که ژنرال استوارت جیمز، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق، گفت: مرحله دیگری از عملیات نیروهای عراقی برای بازپس‌ گیری شهر موصل از گروه حکومت اسلامی، طی روزهای آینده آغاز می‌شود.

او به خبرگزاری رویترز گفت که در مرحله جدید عملیات، نیروهای آمریکایی به خطوط جبهه شرق موصل اعزام می‌شوند.

فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق اشاره کرده بود که سرعت بازپس‌گیری موصل به مقاومت نیروهای گروه حکومت اسلامی بستگی خواهد داشت.

مستشاران آمریکایی کار آموزش نیروهای ارتش عراق را در این عملیات به عهده دارند.

به نوشته رویترز، ادغام بیشتر پرسنل آمریکایی در واحدهای ارتش عراق که به گفته فرماندهان آمریکایی تاکنون بی سابقه بوده است، به هماهنگی در کنترل تحرکات دشمن، حملات هوایی و جابجایی نیروها کمک خواهد کرد.

موصل با حدود دو میلیون تن جمعیت که اکثر آنها هنوز ساکن این شهر هستند، از نظر قومی و مذهبی، ترکیب متنوعی دارد. رود دجله این شهر را به دو بخش تقسیم می کند. بازار، محلات قدیمی و خیابان‌ها و کوچه‌های باریک در بخش غربی شهر واقع شده‌اند که هنوز نیروهای عراقی نتوانسته‌اند وارد آن شوند.

XS
SM
MD
LG