لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۱

وزارت ارتباطات اسرائیل از آغاز تلاش برای تعطیلی دفاتر شبکه «الجزیره» خبر داد


وزیر ارتباطات اسرائیل می‌گوید: گام‌های نخست برای اجرای خواسته بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور در تعطیلی دفاتر شبکه تلویزیونی الجزیره در اسرائیل برداشته شده است.

به گزارش شماره روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد روزنامه جروزالم پست، ایوب قرا از بنیامین نتانیاهو برای تعطیلی دفاتر الجزیره در اسرائیل دستور دریافت کرده است.

آقای نتانیاهو در روزهای گذشته شبکه الجزیره را متهم کرده بود که عامل «تحریک» در خشونت‌های هفته‌های اخیر بر سر بحران مسجد الاقصی بوده است.

نخست‌وزیر اسرائیل گفته بود: «بارها از مسئولان اجرایی» این کشور خواسته است دفاتر الجزیره در اسرائیل را تعطیل کنند.

اما به گفته آقای نتانیاهو، اگر قوانین اسرائیل تا به حال مانع بسته شدن الجزیره شده است، او قوانین را عوض می‌کند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، نیز پیشتر گفته بود: برای ادامه فعالیت الجزیره در اسرائیل که «درست مانند ماشین تبلیغاتی آلمان نازی و کمونیست‌های شوروی است، هیچ دلیلی وجود ندارد».

به نوشته جروزالم پست، ایوب قرا، وزیر ارتباطات اسرائیل، نشست‌های مقدماتی کارشناسی را با شورای پخش برنامه‌های کابلی و ماهواره‌ای و همچنین با مسئولان حقوقی و قضایی این وزارتخانه برگزار کرده است.

هدف از این نشست‌ها، تنظیم پیش‌نویس لایحه ای است که تعطیلی دفاتر الجزیره در اسرائیل را امکان‌پذیر کند.

وزیر ارتباطات اسرائیل که یک عرب دروزی از حزب حاکم لیکود است، گفت:‌ عربستان سعودی و چند کشور سنی عربی نیز خواستار تعطیلی این شبکه تلویزیونی شده‌اند.

اشاره او به یکی از شرایط عربستان،‌ امارات متحده عربی،‌ بحرین و مصر برای بهبودی روابط با قطر بود. اما دوحه این شرط و سایر شرایط این چهار کشور عربی را رد کرده است.

وزیر ارتباطات اسرائیل افزود: «کانالی که حامی تروریسم است، در اسرائیل جایی ندارد» و اسرائیل هم «مانند عربستان، مصر، اردن و بحرین که این شبکه فتنه انگیز را اخراج کردند، عمل خواهد کرد».

به گفته آقای قرا، اسرائیل می‌خواهد همکاری با حکومت‌های میانه‌روی عربی را از جمله در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی مذهبی تقویت کند.

همزمان به نوشته جروزالم پست، داوید بیتان، رئیس فراکسیون احزاب هم‌پیمان با دولت در کنست، مجلس اسرائیل، تنظیم پیش‌نویس طرحی برای تعطیلی دفاتر الجزیره در اسرائیل را در دست تهیه دارد.

اما آقای بیتان به جروزالم پست گفت: اگر وزیر ارتباطات بتواند با لایحه ارائه شده از سوی دولت، الجزیره را تعطیل کند او از ارائه طرح قانونی نمایندگان به کنست خودداری می‌کند.

شبکه الجزیره به اقدامات وزارت ارتباطات اسرائیل برای تعطیلی این شبکه در این کشور واکنش نشان نداده است.

اما الجزیره پیشتر سخنان نخست‌وزیر اسرائیل در مورد تحریک فلسطینیان به ناآرامی‌های اخیر بر سر مسجد الاقصی را رد کرده بود.

مسئولان الجزیره همچنین گفته بودند ممکن است به گزینه مراجعه به دیوان عالی اسرائیل برای جلوگیری از بسته شدن کار دفاتر این شبکه در اسرائیل متوسل شوند.

انجمن رسانه‌های خارجی در اسرائیل که خبرنگاران الجزیره نیز عضو آن هستند، اقدامات دولت اسرائیل علیه این شبکه تلویزیونی را «افتادن تدریجی به دره» توصیف کرده است.

در پی قتل دو نیروی امنیتی عرب دروزی تابع اسرائیل در حمله مسلحانه به دست سه عرب دیگر شهروند اسرائیل در ورودی الاقصی در روز ۲۳ تیر، درگیری‌های گسترده‌ای در اطراف این مکان تاریخی و مذهبی حساس رخ داد.

درگیری‌های سه هفته اخیر به کشته شدن شمار دیگری از دو طرف در شرق بیت‌المقدس و کرانه باختری منجر شد و تنش‌ها با وجود لغو تدابیر امنیتی اسرائیلی کماکان ادامه یافته است.

شبکه الجزیره با صاحب امتیازی کشور قطر، از سال ۱۹۹۹ میلادی با پخش برنامه شبانه‌روزی به زبان عربی یکی از مهم‌ترین رسانه‌های دنیای عرب زبان بوده و از سال ۲۰۰۶ میلادی نیز با پخش برنامه‌ به زبان انگلیسی تلاش کرد تا مخاطبین انگلیسی زبان را نیز جلب کند.

الجزیره از طریق دفاتر نمایندگی خود در اسرائیل، با شماری از مقام‌های ارشد اسرائیلی، از جمله شیمون پرز، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور نیز مصاحبه کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG