لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۵۹

بازداشت یکی از فرماندهان طالبان در بلوچستان پاکستان


عکس، آرشیوی است.

یک سخنگوی دولت محلی بلوچستان پاکستان روزچهارشنبه سوم خرداد اعلام کرد این کشور یکی از فرماندهان پیکارجویان طالبان که او را «طراح» سه حمله بزرگ در این ناحیه می دانند بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، درگیری های خشونت آمیز با نیروهای مسلح جدایی طلب بلوچ و گروه های تندرو اسلام گرا، استان بلوچستان پاکستان را که صاحب منابع طبیعی غنی مثل گاز، مس و طلاست از سال ها پیش دستخوش آشوب و ناآرامی کرده است. این در حالیست که بخشی از طرح بزرگ حمل و نقل دولت چین که هزینه آن ۵۷ میلیارد دلار تخمین زده می شود قرار است از این ناحیه عبور کند.

دولت پاکستان دو کشور همسایه، يعنی افغانستان و هند، را به تقویت گروه های مسلح بلوچ و همینطور کمک به طالبان پاکستان، گروهی مجزا اما متحد طالبان افغانستان، متهم می کند.

انورالحق کاکار، سخنگوی دولت محلی بلوچستان پاکستان به رویترز گفت: فرد بازداشت شده به نام سعید احمد بدانی، از جمله طراحان سه حمله بزرگ در سال ۲۰۱۶ در این منطقه است که طی آن بیش از ۱۸۰ تن کشته شدند.

او افزود:« سعید احمد بدانی همراه یک گروه در تمامی حملات دست داشت ولی من می توانم وی را مغز متفکر این حملات توصیف کنم چون در تعیین اهداف و مشخص کردن بمب گذاران انتحاری نقش تعیین کننده ای داشت.»

وزیر کشور بلوچستان پاکستان نيز روز سه شنبه دوم خرداد، در یک کنفرانس خبری گفت: سعید احمد بدانی در طول بازجویی اعتراف کرده که این گروه از دولت هند و اداره امنیت افغانستان کمک مالی دریافت کرده است.

سخنگوی دولت محلی بلوچستان پاکستان نیز گفت: این فرمانده طالبان یکی از عوامل اصلی حمله انتحاری سال گذشته به بیمارستانی در ناحیه بلوچستان بود که طی آن دست کم ۷۰ تن کشته شدند.

انورالحق کاکار افزود:« سعید احمد بدانی توانست بمب گذار انتحاری حمله به وکلای شهر کویته را تشویق و قانع کند چون در مدرسه دینی همکلاس و دوست بودند.»

خبرگزاری رویترز اشاره کرد که در پی این حمله، بخش بزرگی از اعضای جامعه کوچک وکلای بلوچستان پاکستان کشته شدند. آنها برای عیادت رئیس جامعه وکلای بلوچستان پاکستان که صبح همان روز حمله مورد سوءقصد قرار گرفته بود، به بیمارستان رفته بودند که یک بمب گذار انتحاری خود را در جمع آنها منفجر کرد.

در این میان، یکی از فرماندهان ارشد جماعت الاحرار، شاخه انشعابی طالبان پاکستان، که ماه گذشته خود را به ارتش تسلیم کرد نیز ادعا کرده است که آنها از نهادهای امنیتی کشورهای همسایه پاکستان کمک دریافت می کرده اند.

در مقابل، هند و افغانستان با تکذیب این ادعاها همواره حکومت پاکستان را متهم می کنند که حملات تروریستی در خاک آن کشورها را هدایت می کند.

سخنگوی دولت محلی بلوچستان پاکستان گفت به خاطر ادامه تحقیقات، فعلا اسامی همدستان سعید احمد بدانی اعلام نخواهد شد.

به گفته او، از زمان پیوستن سعید احمد بدانی به طالبان پاکستان در سال ۲۰۱۴، او در بیش از ۲۰ مورد قتل در شهر کویته، مرکز بلوچستان پاکستان، مشارکت داشته است.

XS
SM
MD
LG