لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۰

ماموران پلیس در مسکو روز یکشنبه ششم فروردین،‌ الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف دولت روسیه را در جریان تظاهراتی که علیه فساد برنامه‌ریزی کرده بود، همراه با بیش از ۸۰۰ تن از تظاهرکنندگان بازداشت کردند.

رومان روبانف، رئیس بنیاد مبارزه با فساد که از سوی آقای ناوالنی تاسیس شده است،‌ خبر بازداشت او به دست ماموران پلیس را تایید کرد.

آقای روبانف همچنین ویدئوهایی را از تلاش هواداران آلکسی ناوالنی برای جلوگیری از بازداشتش در توئیتر قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یک سازمان غیر دولتی به نام «او وی دی اینفو»، ‌هزاران تن در تظاهرات روز یکشنبه در مرکز مسکو شرکت کرده بودند که بیش از ۸۰۰ تن از آنها بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، ‌پلیس مسکو آمار دقیق بازداشت شدگان را اعلام نکرده است اما خبرگزاری ایتارتاس به نقل از یک منبع پلیس مسکو، تعداد بازداشت شدگان را ۵۰۰ تن اعلام کرده است.

بنا بر گزارش‌ها در تظاهرات در شهرهای دیگر روسیه مانند ولادی وستوک، اومسک و‌ خاباروفسک،‌ دهها تن بازداشت شده‌اند.

تظاهرات روز یکشنبه، بزرگ ترین تظاهرات علیه دولت روسیه از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون به شمار می رود.

تظاهرات روز یکشنبه در شرایطی برگزار شد که ‌کرملین برگزاری آن را «غیر قانونی» دانسته بود.

به نوشته خبرگزاری روسی اینترفکس، پلیس مسکو با غیر قانونی نامیدن این تظاهرات از ساکنان پایتخت روسیه خواسته بود در آن شرکت نکنند.

پیشتر آقای ناوالنی در وبسایت خود خبر داده بود که قرار است تظاهراتی در ۹۹ شهر بزرگ و کوچک روسیه برگزار شود. اما مقام های محلی ۲۷ شهر،‌ مانند نووسیبریسک اجازه برگزاری تظاهرا ت دادند.

برنامه ریزی برای این اعتراض ها پس از آن انجام شد که بنیاد آلکسی ناوالنی گزارشی را انتشار داد و دمیتری مدودیف، نخست وزیر روسیه، را متهم به فساد کرد.

نخست وزیر روسیه متهم شده که از ثروتمندان و بانک‌های دولتی خواسته است به بنیادهای خیریه و سازمان‌های غیردولتی کمک کنند و سپس این کمک‌ها را برای خرید اموال گران‌قیمت استفاده کرده است.

بر اساس گزارش ها، آقای مدودیف تاکنون به این اتهام واکنش نشان نداده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG