لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۴۰

نیروهای آمریکایی یک پهپاد نیروهای هوادار اسد را سرنگون کردند


تلویزیون المنار روز چهارشنبه فیلمی از یک پهپاد آمریکایی در جنوب شرقی سوریه پخش کرد که یک پهپاد ایرانی از آن فیلمبرداری کرده بود.

یک سخنگوی ارتش آمریکا روز پنجشنبه ۱۸ خرداد اعلام کرد که نیروهای این کشور یک پهپاد متعلق به نیروهای هوادار حکومت بشاد اسد را سرنگون کرده‌اند و افزود که این پهپاد به سوی واحدهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا شلیک کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سخنگو که به نامش اشاره نشده است،‌ گفت: حمله این پهپاد به نیروهای ائتلاف تلفات یا آسیبی وارد نکرد.

با این همه، ‌سرهنگ رایان دیلون، سخنگوی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، به خبرنگاران گفت که پهپاد سرنگون شده قصد حمله به این نیروها را داشت و خبر حمله به این نیروها را تکذیب کرد.

وی اشاره کرد که این پهپاد یک تهدید برای نیروهای ائتلاف به شمار می‌رفت.

یک مقام آمریکایی نیز گفت که پهپاد فاصله کمی با نیروهای ائتلاف داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرهنگ دیلون اشاره نکرد که این پهپاد به چه گروهی تعلق داشته است،‌ اما به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های آمریکایی گفتند که این پهپاد به احتمال زیاد ایرانی یا متعلق به حزب‌الله لبنان، مورد حمایت ایران، بوده است.

به نوشته رویترز،‌ سرهنگ دیلون گفت اقداماتی از این دست از سوی حکومت سوریه و هوادارانش باعث می‌شوند که تمرکز نیروهای ائتلاف از مبارزه با گروه حکومت اسلامی (داعش) منحرف شود.

وی اضافه کرد که نیروهای آمریکایی پیش از این به دو کامیون هواداران حکومت سوریه در نزدیکی شهر تنف حمله کرده بودند.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا روز ۱۶ خرداد اعلام کرده بود که جنگنده‌های این ائتلاف، مواضع یک واحد از نیروهای نظامی هوادار حکومت سوریه را در جنوب این کشور هدف قرار داده‌اند.

این ائتلاف گفته بود که نیروهای حامی دولت سوریه در حال پیشروی به سوی پایگاه تنف بودند که نیروهای ویژه آمریکایی و بریتانیا نیروهای مخالف حکومت سوریه را آموزش می‌دهند.

در مقابل، ارتش سوریه با تأیید این حمله، نیروهای ائتلاف را به «همدستی با تروریستها» متهم کرده بود.

ماه گذشته نیز جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی یک کاروان ارتش سوریه و شبه نظامیان مورد حمایت ایران را در خاک سوریه هدف قرار داده بودند.

سرنگونی پهپاد نیروهای هوادار حکومت بشار اسد در شرایطی از سوی مقام‌های آمریکایی اعلام شده است که تلویزیون المنار، وابسته به گروه حزب‌الله لبنان، روز ۱۷ خرداد فیلمی از یک پهپاد آمریکایی در جنوب شرقی سوریه پخش کرد که یک پهپاد ایرانی آن را فیلمبرداری کرده بود.

این فیلم کوتاه، یک پهپاد شکارچی مانند را نشان داد که ارتش آمریکا از آن برای انجام امور شناسایی و ماموریت‌های تهاجمی استفاده و در ارتفاعات بالا پرواز می‌کند.

صدایی بر روی فیلم پخش می‌شد که به فارسی می‌گفت: «این یک پهپاد آمریکایی است».

در این گزارش گفته شد که رهگیری این پهپاد از سوی یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی صورت گرفته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG