لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۰

ترامپ به ولیعهد جدید عربستان سعودی تبریک گفت


محمد بن سلمان، ولیعهد جدید عربستان سعودی، پیشتر در سفر به واشینگتن با دونالد ترامپ،‌رئیس جمهوری آمریکا، دیدار کرده بود.

کاخ سفید روز چهارشنبه ۳۱ خرداد اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، انتخاب امیر محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی را به او تبریک گفته است.

به گزارش خبرگزاری ها به نقل از بیانیه کاخ سفید، آقای ترامپ و محمد بن سلمان در تماس تلفنی روز چهارشنبه همچنین درباره چگونگی حل بحران در روابط عربستان سعودی و چند کشور دیگر عرب با قطر گفت و گو کرده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال نسبت به همکاری‌های نزدیک‌تر واشینگتن با ریاض برای پیشبرد اهداف مشترکی چون برقراری امنیت، ثبات و رفاه در خاورمیانه ابراز امیدواری کرد.

محمد بن سلمان روز چهارشنبه از سوی پدر خود ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، به جای محمد بن نائف، به‌عنوان ولیعهد آن کشور منصوب شد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد که امیر محمد بن سلمان، با حفظ سمت خود در وزارت دفاع و دیگر مقام‌ها، به‌عنوان ولیعهد و نیز معاون نخست‌وزیر انتخاب شده‌ است.

امیر محمد بن نائف که تاکنون وزیر کشور بود و مقام نخست عربستان سعودی در اقدامات ضدتروریستی آن کشور به‌شمار می‌رفت، از سمت‌های دولتی خود برکنار شده‌ است.

پیش از این در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، پادشاه عربستان سعودی، با صدور فرمانی، محمد بن نائف، را به عنوان ولیعهد تازه، جانشین برادر ناتنی‌اش، مقرن بن عبدالعزیز کرده بود. موضوعی که خود بازتاب گسترده ای در رسانه‌های بین‌المللی پیدا کرد.

با ولعیهدی محمد بن نائف، برای نخستین بار در تاریخ عربستان سعودی، یکی از نوه‌های ابن سعود (ملک عبدالعزیز)، در مسیر تاج و تخت قرار گرفته بود. پیش از آن فرزندان ابن سعود، یعنی برادران خاندان سعودی از نسل دوم، به پادشاهی رسیده بودند. محمد بن نائف، برادرزاده ملک سلمان است.

↲​ در مورد تحولات ۱۳۹۴ بیشتر بخوانید

در همان زمان بود که محمد بن سلمان به‌عنوان جانشین ولیعهد و همچنین عادل الجبیر، به‌جای سعود الفیصل، به‌عنوان وزیر خارجه انتخاب شدند.

رویترز می‌گوید تحولات تازه در عربستان سعودی، در ادامه تغییرات عمده سلطنت و اداره آن کشور طی دو سال و نیم گذشته است؛ تغییراتی که بخشی از آن تشکیل ائتلافی به رهبری ریاض و مداخله نظامی در یمن، قطع یارانه‌های انرژی و پیشنهاد برای خصوصی‌سازی بخشی از شرکت نفت آن کشور است.

برخی ناظران محمد بن سلمان را یکی از معماران مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن توصیف می‌کنند. او اخیرا با سفر به واشینگتن و مسکو، با دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، ‌روسای جمهوری آمریکا و روسیه، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در همین حال،‌به گزارش خبرگزاری رویترز،‌امیر قطر روز چهارشنبه انتخاب محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی را به او تبریک گفت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG