لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۲۰

دولت روسیه روز پنجشنبه هفتم بهمن، به طرح آمریکا برای ایجاد «منطقه امن» در سوریه واکنش محتاطانه ای نشان داد و گفت:«واشنگتن در این مورد با مسکو مشورت نکرده و تمامی پیامدهای احتمالی این طرح باید بررسی شود».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ششم بهمن گفته بود که قصد دارد برای پناهجویان سوری «مناطق امن» ایجاد کند، اقدامی که به سیاست های او برای محدود کردن مهاجرت به سوی آمریکا مربوط می شود.

گزارش ها حاکی از آن است که براساس فرمان ریاست جمهوری که آقای ترامپ قرار است در روزهای آینده امضا کند از وزارت دفاع و خارجه آمریکا خواهد خواست تا طی سه ماه، طرحی به این منظور تهیه کنند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، گفت: آمریکا در این زمینه با ما مشورت نکرده و «این یک تصمیم مستقل است.»

او افزود:«تمامی پیامدهای احتمالی این طرح باید بررسی شود و نکته مهم این است که وضعیت پناهجویان را وخیم تر نکند.»

دولت ترکیه و شورشیان اسلام گرای سوریه می گویند همیشه از ایجاد «مناطق امن» حمایت کرده اند ولی قبل از اظهار نظر باید طرح مشخص آمریکا را بررسی کنند.

نورالدین الزنکی، یکی از رهبران گروه های مخالف بشار اسد، به خبرگزاری آلمان گفت: ما از هر طرحی برای حفاظت از غیرنظامیان حمایت می کنیم ولی ابتدا باید از جزییات این طرح مطلع شویم.

با این وجود، او تاکید کرد که چنین اقدامی «می تواند با طرح های روسیه و ایران برای توسعه نفوذ خود در سوریه مقابله کند».

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه نیز گفت: نکته مهم این است که نتایج بررسی های مربوط به این طرح و توصیه های آن دقیقا چه خواهد بود.

او افزود:«دولت ترکیه از اغاز جنگ داخلی سوریه این پیشنهاد را مطرح کرده بود و بهترین مثال شهر جرابلس است.» اشاره سخنگوی وزارت خارجه ترکیه به این شهر مرزی در شمال سوریه بود که در تابستان سال گذشته به دست شورشیان مورد حمایت ترکیه از گروه حکومت اسلامی (داعش) بازپس گرفته شد.

قطر، یکی دیگر از کشورهای حامی نیروهای مخالف بشار اسد نیز از سخنان دونالد ترامپ استقبال کرد. خبرگزاری دولتی قطر گزارش داد که یک مقام وزارت خارجه آن کشور «برضرورت ایجاد مناطق امن و محدوده های ممنوعه پرواز در سوریه برای حفاظت از غیرنظامیان تاکید کرد».

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: هنوز برای اظهار نظر در مورد این طرح دولت آمریکا بسیار زود است و این اتحادیه «زمانی که جزییات طرح مشخص شد در مورد آن موضع گیری خواهد کرد».

دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ای بی سی» در روز چهارشنبه گفت «برای مردم سوریه قطعا مناطق امن ایجاد خواهد کرد».

او تاکید کرد مهمترین دلیل برای این تصمیم «مواجه شدن اتحادیه اروپا با بحران مهاجران است که بخش بزرگ آن مربوط به جنگ داخلی سوریه است».

آقای ترامپ گفت:«به نظرم اروپا با اجازه دادن به ورود میلیون ها مهاجر به آلمان و کشورهای دیگر مرتکب اشتباه بزرگی شد».

او اشاره کرد که ایجاد مناطق امن در خاک سوریه «یکی از راه های مقابله با احتمال نفوذ تروریست ها به خاک آمریکاست که در میان پناهجویان، مهاجران و سایر شهروندان کشورهای مسلمان به آمریکا سفر می کنند».

رسانه های آمریکا گزارش می دهند که فرمان دونالد ترامپ برای ایجاد مناطق امن در سوریه همزمان با صدور فرمان های جداگانه ای برای متوقف کردن ورود مهاجران سوری به آمریکا و تعلیق صدور ویزا برای شهروندان چند کشور مسلمان از جمله ایران، عراق و سوریه خواهد بود تا زمانی که سیستم کنترل شدیدتر برای این دسته از مسافران به آمریکا به اجرا درآید.

خبرگزاری رویترز نوشت: در پیش نویس فرمان ریاست جمهوری آمریکا که نسخه ای از آن را در اختیار دارد گفته می شود که وزارت خارجه و دفاع طی ۹۰ روز موظف شده اند طرح هایی برای «ایجاد مناطق امن در سوریه و کشورهای اطراف که شهروندان سوری در آن ساکن شده اند، تهیه کنند. مهاجران سوری در این مناطق خواهند توانست منتظر تصمیم قطعی بمانند که یا بازگشت به سوریه و یا اسکان در کشور ثالث خواهد بود».

خبرگزاری های رویترز و آسوشیتدپرس می گویند در این سند به مشخصات دقیق آنچه که «منطقه امن» نامیده می شود، محل دقیق و نیروی محافظ آنها هیچ اشاره ای نشده است.

جنگ داخلی در سوریه صدها هزار کشته و میلیون ها آواره بر جای گذاشته است.
در حال حاضر، میلیون ها پناهجوی سوری در کشورهای همسایه به خصوص ترکیه و اردن سکونت دارند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG