لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۲۴

سه کشته در خشونت‌های اقلیم کردستان عراق


صف‌آرایی نیروهای امنیتی در مقابل معترضان در سلیمانیه عراق
صف‌آرایی نیروهای امنیتی در مقابل معترضان در سلیمانیه عراق

دست کم سه نفر در خشونت‌هایی که روز شنبه هجدهم مهر با حمله معترضان به دفاتر حزب دموکرات کردستان در استان سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق آغاز شد، کشته شدند.

به گزارش شبکه خبری رووداو، معترضان روز شنبه به دفاتر حزب دموکرات کردستان عراق در چند شهرک و شهر در سراسر استان سلیمانیه حمله کردند. حزب دموکرات کردستان عراق تحت رهبری مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان است و این خطرناک‌ترین تنش‌های داخلی در این اقلیم طی چند سال اخیر، در منطقه‌ای است که از آرامش نسبی برخوردار بود.

یک پزشک و یک منبع امنیتی به خبرگزاری رویترز گفتند که دو نفر در اثر اصابت گلوله در شهرک کلار کشته شدند.

عثمان علی معاون مدیر بیمارستان محلی شهرک قلعه‌دز گفته است که یک نفر هم در این شهرک در اثر شدت جراحات ناشی از به آتش کشیدن دفتر حزب دموکرات کردستان در این شهرک، کشته شده است.

در سومین روز از اعتراض‌های همراه با خشونت در استان سلیمانه اقلیم کردستان عراق تا کنون، دست کم پنج نفر کشته شده‌اند. این وضعیت ثبات در اقلیم را در حالی که این منطقه درگیر جنگ با شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی (داعش) است، در معرض خطر قرار می‌دهد.

نخستین تظاهرات از سری اعتراض‌های اخیر نهم مهرماه آغاز شد. دلیل اعتراض‌ها هم افزایش خشم مردمی از بحران اقتصادی و سختی وضعیت معیشتی در اقلیم بود.

در آن روز معلمان و دیگر کارمندان بخش عمومی، دست به تظاهرات زدند. معلمان هم با درخواست پرداخت حقوقشان که سه ماه به تاخیر افتاده است، دست به اعتصاب زده و در کلاس‌های درس حاضر نشدند.

اما اکنون خشم معترضان، مسیری حزبی یافت. روز جمعه برای نخستین بار تظاهر کنندگان به سمت دفتر حزب دموکرات کردستان در قلعه‌دز رفته و با پرتاب سنگ به آن حمله کردند.

حزب اتحادیه میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی، کنترل استان سلیمانیه را در دست دارد.این حزب و حزب گوران، با حزب دموکرات کردستان عراق بر سر پست ریاست اقلیم که از ماه مرداد، دوره حضور بارزانی در آن به پایان رسید، در رقابت شدید هستند.

روز شنبه، جوانان معترض یک جاده اصلی در شهرک سعید صادق را بستند و ساختمان حزب دموکرات کردستان را سنگ باران کردند. فاروق عبدالکریم عضو حزب که در دفتر حضور داشت، این روایت را تایید کرده است.

تصاویری هم از شبکه تلویزیونی ان.آر.تی پخش شد که درگیری معترضان با نیروهای ضد شورش را نشان داد. در این منطقه در مغازه‌ها بسته شد و در برخی خیابان‌ها، معترضان اقدام به آتش زدن لاستیک خودروها کردند.

در سلیمانیه معترضان به دفتر شبکه رووداو که نزدیک به حزب دموکرات کردستان عراق است، حمله کردند. کلار منطقه دیگری است که در آن به دفتر حزب دموکرات کردستان حمله شد.

حزب دموکرات کردستان کردستان کنترل استان‌های اربیل و دهوک را در دست دارد. در این استان‌ها اقدام‌های امنیتی برای حفاظت از دفاتر احزاب اتحادیه میهنی و گوران تشدید شد تا در معرض حملات انتقامجویانه قرار نگیرند.

XS
SM
MD
LG