لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۲۷

فیجی یک پناهجوی ایرانی را به جزیره مانوس مسترد کرده است


یکی از تصاویر منتشر شده از یکی از اردوگاه‌های استقرار پناهجویان در جزیره مانوس

فیجی یک پناهجوی ایرانی را که از اردوگاه پناهجویان جزیره مانوس در پاپوآ گینه نو گریخته و قصد پناهدگی در این کشور را داشت، بازداشت کرده و به جزیره مانوس بازگردانده است.

این پناهجوی ایرانی که «لقمان سواری» نام اخیراً برای درخواست ویزای حمایت به فیجی رفته بود اما به گفته مقام‌های دولتی فیجی او در مدت ۱۰ روزه‌ای که باید تقاضای ویزا خود را ارائه می‌کرد، از اقدام خودداری کرده است.

با این حال وکیل این پناهجوی ۲۱ ساله که در هنگام بازداشت او در خارج از سووا، پایتخت فیجی، او را همراهی می‌کرده، گفته است که موکلش قبل از این که بتواند در خواستش را تسلیم مقام‌های مهاجرتی فوجی کند، بازداشت و به جزیره مانوس برگردانده شده است.

آقای سواری سه سال اخیر را در اردوگاهی مخصوص مردان در مانوس، تحت تدابیر سخت‌گیرانه مهاجرتی استرالیا به سر برده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود در این زمینه یادآوری کرده که پس سه سال سیاست‌های سختگیرانه دولت استرالیا در مورد طرد پناهجویان که اعتراض سازمان ملل را به همراه داشته، آقای سواری می‌توانست اولین پناهجویی باشد که از کشوری ثالث درخواست ویزای حمایت کرده است.

استرالیا آقای سواری را در اوت سال ۲۰۱۳، بیش از سه سال پیش، به اردوگاهی که مانوس که تنها ویژه مردان است فرستاده بود، و آن طور که آسوشیتدپرس گزارش کرده، نهایتاً با درخواست پناهندگی‌اش در پاپوآ گینه نو موافقت شد، و او زندگی‌اش را در خارج از اردوگاه ادامه داد.

با این حال او گفته است که از سوی ساکنان محلی مورد آزار و اذیت قرار گرفته و در مقطعی هم از سر فقر در خیابان زندگی کرده است.

بسیاری از کسانی که در بازداشتگاه‌ها و اردوگاه‌های استرالیا در جزایر اقیانوس آرام به سر می‌برند، می‌گویند از «خشونت و آزار و اذیت» در کشورهایی چون عراق، ایران و افغانستان گریخته‌اند.

با این حال وضعیت این پناهندگان در این بازداشتگاه‌ها و اردوگاه‌ها انتقاد شدید سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشری را به دنبال داشته است.

روز جمعه ائتلافی از ۶۹ نهاد و جمعیت مختلف در استرالیا، از دولت این کشور خواستند که اردوگاه‌های خود در جزایر اقیانوس آرام را تعطیل کند و به یک بحران انسانی پایان دهد.

دولت استرالیا در حال حاضر برای اسکان پناهندگان مستقر در اردوگاه‌هایش در جزایر مانوس و نائورو به دنبال کشور سوم است، با این حال هنوز هیچ تاریخ مشخصی برای تعطیلی این اردوگاه‌ها مشخص نشده است.

دولت استرالیا می‌گوید که مهاجران غیرقانونی و پناهجویان مستقر در این اردوگاه‌ها را به استرالیا منتقل نمی‌کند و از استرداد آنها به کشورشان حمایت می‌کند.

در آبان ماه امسال استرالیا اعلام کرد که با دولت باراک اوباما برای اسکان مجدد تعدادی از این پناهجویان به توافق رسیده است و بر پایه این توافق تعداد زیادی از یک هزار و ۲۰۰ پناهجوی اردوگاه‌های استرالیا پس از ارزیابی به آمریکا منتقل می‌شوند.

اما پس از پایان یافتن دولت باراک اوباما، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در توییتی این توافق را احمقانه خواند و در گفت‌وگو با نخست‌وزیر استرالیا، این کشور را متهم کرد که تلاش می‌کند تا «بمب‌گذاران بعدی بوستون» را به آمریکا صادر کند.

بر پایه آخرین آمار وزارت مهاجرت و حفاظت مرزی استرالیا در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶، تنها در اردوگاه جزیره مانوس ۸۵۴ مرد نگهداری می‌شوند.

برخی از آمارها هم حکایت از آن دارد که هم اکنون حدود ۴۵۰ ایرانی در نائورو و مانوس بازداشت هستند و درخواست آنها برای پناهندگی رد شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG