لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۵۱

ایران در شمشیربازی دو سهمیه المپیک کسب کرد


مجتبی عابدینی (راست) در یکی از مسابقات خود در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴

در جام جایزه بزرگ شمشیربازی سئول که آخرین مرحله از مسابقات گزینشی المپیک در رشته شمشیربازی بود، مجتبی عابدینی موفق به کسب نشان نقره شد.

این مدال که در اسلحه سابر به دست آمد، باعث شد عابدینی سهمیه حضور در المپیک ۲۰۱۶ را نصیب خود کند. با این موفقیت، علی پاکدامن هم که در رده بیست و پنجم قرار گرفته بود حائزالشرایط شناخته شد و دومین سهمیه المپیک را به خود اختصاص داد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با‌‌ ‌تصميم سازمان تربيت بدنی، فعاليت شمشيربازی غیرقانونی اعلام شد و اين وقفه ۱۰ سال به‌ ‌طول انجاميد. از سال ۱۳۶۸ شمشیربازی دوباره فعالیت‌های خود را از سر گرفت.

عابدینی در مسابقات سئول به خاطر رنکینگ بالای جهانی، در روز نخست استراحت داشت. او در دور دوم و در جدول ۶۴ نفره مقابل تام سیز از فرانسه به برتری رسید. در دور بعد به مصاف وو یانگ قهرمان جهان از کره جنوبی رفت و شمشیرباز کشور میزبان را ۱۵ بر ۱۳ شکست داد.

آرون سیلاگی از مجارستان که قهرمانی المپیک لندن و برنده مدال طلای ۲۰۰۷ جهان در سن پترزبورگ حریف بعدی عابدینی بود. نماینده ایران در عین شگفتی، قهرمان المپیک را نیز با نتیحه ۱۵ بر ۱۲ مغلوب کرد و به یک چهارم نهایی رسید.

کیم جونگ هوان از کره جنوبی که قهرمان مسابقات تیمی در المپیک لندن است، حریف بعدی عابدینی بود. این مصاف حساس و بسیار نزدیک را نیز شمشیرزن ایرانی با نتیجه ۱۵ بر ۱۴ از پیش رو برداشت تا مدال برنز خود را قطعی کند. او تا همین جا، نخستین مدال تاریخ شمشیربازی ایران را در مسابقات جایزه بزرگ جهانی رقم زده بود.

عابدینی برای رسیدن به فینال هم موفق ظاهر شد و دیگو اوچیوتزی از ایتالیا را از پیش رو برداشت. دیگو دارنده مدال از دو دوره المپیک است و مجموعه‌ای از مدال‌های جهانی و اروپایی را به گردن آویخته.

نماینده ایران در آخرین مبارزه برای کسب مدال طلا به روی پیست مخصوص شمشیربازی رفت. جایی که مقابل الی درشوویتس ۱۵ بر ۹ شکست خورد تا روی سکوی نایب قهرمانی بایستد.

این شمشیرباز ۲۰ ساله آمریکایی قهرمان جوانان جهان، فاتح جام جهانی بزرگسالان در تفلیس و از مدعیان قهرمانی در المپیک محسوب می‌شود.

تیم ملی ایران که دوم فروردین به سئول رفته بود، پیش از شروع رقابت‌ها اردوی مشترکی با تیم‌های آلمان، ایتالیا، بلژیک، فرانسه، کره جنوبی و بلاروس برگزار کرد.

سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر درباره موفقیت تیمش گفت:‌ اگر در گذشته می‌گفتیم که می‌توانیم دو سهمیه المپیک کسب کنیم کسی باور نمی‌کرد. جایگاه شمشیربازی ایران ارتقا یافته و شمشیربازان ما در صورت شکست برابر حریفان قدرتمند، با امتیازهای خیلی نزدیک بازی را واگذار می‌کنند. در حالی که روزی آرزوی ما این بود که برابر تیم‌های قدرتمندی مانند کره جنوبی، فقط خوب بازی کنیم!

پیمان فخری در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا ادامه داد: مجتبی عابدینی تاکنون سه بار به جمع هشت نفر برتر جهان راه یافته. ما شانس زیادی برای کسب مدال توسط عابدینی داریم. مطمئنم که خیلی زود به مدال جهانی می‌رسیم. با وجود اینکه در حال حاضر یک آرزو و شاید برای برخی محال است، اما می‌توانیم.

فخری درباره امکانات مورد نیاز برای تداوم موفقیت‌های شمشیربازی یادآور شد: ۶۰ میلیارد پول در ورزش وجود دارد و باید بین ۵۰ فدراسیون تقسیم شود. ما این اخلاق را در شمشیربازی یاد گرفته‌ایم که تا زمانی که کاری انجام نداده‌ایم توقع کاری نداشته باشیم و اگر شرایط مهیا نبود، اعتراض بی‌مورد نکنیم. تنها چیزی که در حال حاضر می‌خواهیم یک پزشک و ماساژور است.

در المپيك ۱۹۶۴ توكيو هوشمند الماسی و بيژن زرنگار در اسلحه‌های سابر و اپه در شركت كردند كه هر دو حذف شدند. این نخستین حضور ایران در شمشیربازی بازی‌های المپیک بود.

الماسى به اتفاق بيژن زرنگار، شاهپور زرنگار و سيروس مدنى نمايندگان ایران در بخش تيمی رفلوره، اپه و سابر بودند. در آن مقطع زمانی، بسیاری از کشورهای آسیایی هنوز فعالیتی در این رشته ورزشی نداشتند.

در المپيک ۱۹۷۲ مونيخ اصغر پاشاپور‏ در اسلحه فلوره و پرويز آدميت در اسلحه‏ اپه به رقابت پرداختند.

در المپيک ۱۹۷۶ مونترال تيم فلوره دختران با تركيب مهوش شفايى، گيتى محبان، ژيلا الماسى و مريم آچاک که عنوان قهرمانی بازیهای آسیایی را داشت، حضور پیدا کرد.

در فلوره انفرادى مردان اصغر پاشاپور و احمد اكبرى با دو پيروزى و پنج شكست حذف شدند. حسين نيكنام با چهار پيروزى راهى دور سوم شد.

ايران در فلوره تيمى بين ۱۹ تيم در رده دهم قرار گرفت. در اپه تيمى هم اسفنديار زرنگار، ايرج دستگردى و سرژيک آسادوريان سيزدهم شدند. بهترين نتيجه انفرادى به آسادوريان تعلق گرفت كه بين ۶۹ شركت‌كننده چهاردهم شد.

پس از انقلاب و با فعالیت مجدد این رشته ورزشی در ایران، مجتبی عابدینی نخستین ورزشکار المپیکی ایران بود که راهی مسابقات المپیک شد. او در المپیک ۲۰۱۲ لندن به زالومیر از رومانی باخت.

XS
SM
MD
LG