لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۴۰

وزیر ارتباطات از ارائه «کارت‌های اعتباری مستر» در ایران خبر داد


بر اساس اعلام وزیر ارتباطات ایران، شرکت پست پس از عقد قرارداد با یکی از شرکت‌های خارجی، اقدام به ارائه کارت‌های اعتباری بین‌المللی می‌کند و این کارت‌ها در بیش از ۲۰۰ کشور جهان که خدمات مستر کارت در آنها ارائه می‌شود، معتبرند.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات روز شنبه ۲۳ مرداد، اعلام کرد که شرکت ملی پست ایران «در چارچوب قوانین تجارت بین‌الملل» قراردادی با یکی از شرکت‌های خارجی برای استفاده از کارت اعتباری بین‌المللی در ایران امضا کرده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا، و خبرگزاری صدا و سیمای ایران روز شنبه ۲۳ مرداد، اظهارات محمود واعظی را در مورد قرارداد شرکت پست ایران با شرکت «ویژن کارت ایرانیان» برای ارائه کارت‌های اعتباری بین‌المللی (مستر کارت) بازتاب دادند.

به نوشته ایرنا، آقای واعظی این قرارداد را متأثر از فرصت‌هایی خوانده که پس از برجام در زمینه‌هایی مانند پست، مخابرات، زیرساخت و سازمان فناوری فضایی برای همکاری‌های بین‌المللی ایجاد شد.

او گفته است که شرکت پست با انعقاد قراردادی با شرکت ویژن کارت ایرانیان، توانست روزانه تا سقف اعتباری ۱۰ هزار دلار توزیع کارت اعتباری بین‌الملل داشته باشد، و اکنون این کارت‌ها از سوی شرکت پست در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

در این زمینه خبرگزاری مهر هم از آقای واعظی نوشته است که «کارت‌های اعتباری به صورت ریالی در شعب پست به فروش می‌رسند و در بیش از ۲۱۰ کشوری که مسترکارت در آنها معتبر است، معتبر خواهد بود».

او اضافه کرده که این کارت اعتباری «با هر ارزی قابل تبدیل است» و با استفاده از آنها «مشکلات مردم برای سفرهای خارجی و پرداخت‌های بین‌المللی» تا اندازه‌ای حل می‌شود.

در همین حال خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مدیرعامل شرکت ملی پست ایران نوشت که این کارت اعتباری شامل طرح‌های طلایی، نقره‌ای و برنزی است و مردم می‌توانند برای خریدهای خارجی به راحتی از آن استفاده کنند.

او اضافه کرده که خدمات کارت اعتباری از روز شنبه «در دو واحد پستی» ارائه می‌شود و در هفته دولت در ۱۵۰ شهر این خدمت ارائه خواهد شد.

پس از پیروزی انقلاب سال ۵۷ در ایران و به دنبال آن قطع روابط با آمریکا و اعمال برخی تحریم‌ها علیه ایران، استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی به دلیل عدم امکان پشتیبانی شرکت‌های آمریکایی ویزا و مستر از آنها، امکان‌پذیر نبود.

بانک ملی ایران در اوایل دهه ۷۰ شمسی، به مدت کوتاهی کارت‌خوان‌های ویزا و مسترکارت را نصب کرد، اما این دستگاه‌ها عملاً به دلیل تشدید تحریم‌ها بلا استفاده ماند.

شرکت سهامی عام ویزا در کالیفرنیا، و شرکت بین‌المللی مسترکارت در نیویورک فعالیت می‌کند، بانک‌ها و مؤسسات مالی بین‌المللی در سراسر جهان، امکان دریافت مجوز صدور کارت‌های اعتباری مستر و ویزا را دارند.

XS
SM
MD
LG