لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۲۶

احضار اعتراضی سفیر ایران در اردن؛ «تهران در امور کشورهای عربی دخالت نکند»


وزارت خارجه اردن روز یکشنبه سفیر ایران در امان را در اعتراض به گفته‌های سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی احضار کرد.

خبرگزاری عمون اردن خبر داد که وزارت خارجه این کشور، روز یکشنبه ۲۰ فروردین، مجتبی فردوسی‌پور سفیر ایران، را در اعتراض به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی احضار کرده است.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه این کشور همچنین از تهران خواسته است که به کنوانسیون‌های بین‌المللی پایبند باشد و با رعایت حسن همجواری در امور کشورهای عربی دخالت نکند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز شنبه گفته‌های پاشاده اردن درباره حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم را «نسنجیده و سخیف» و نشان دهنده «بی‌مایگی و عمق اندک» نگاه وی به تحولات منطقه دانسته بود.

بهرام قاسمی از ملک عبدالله خواسته بود که به آمارهای رسمی منتشر شده از «تروریست‌های اردنی که به داعش و دیگر گروه‌های خونریز و جاهل می‌پیوندند، اندک توجه و نگاهی داشته باشد» و سپس درباره ایران اظهار نظر کند.

عبدالله دوم، پادشاه اردن، روز شنبه ۱۹ فروردین، در گفت‌وگو با روزنامه واشنگتن‌پست گفته بود که ایران و گروه حکومت اسلامی، داعش، «در یک کفه تروریسم قرار دارند».

او تاکید کرده بود که برخی از مشکلات استراتژیک در منطقه خاورمیانه «به ایران ربط دارد».

پادشاه اردن پیش از این بارها جمهوری اسلامی را به دخالت در امور منطقه متهم کرده است.

او برای نخستین بار عبارت «هلال شیعی» را ناظر بر ابراز نگرانی از تلاش ایران برای گسترش نفوذ شیعیان در گستره سرزمین‌های لبنان، سوریه، عراق، ایران و بحرین به کار برد.

عربستان سعودی و اردن دو هفته پیش نیز در پایان دیدار سران دو کشور در بیانیه مشترکی از به گفته آنان «دخالت‌های تهران در امور داخلی کشورهای منطقه» ابراز نگرانی کرده بودند.

اردن که با عربستان مناسبات نزدیکی دارد، برخلاف شماری از کشورهای عربی، پس از حمله به سفارت عربستان سعودی، تنها به احضار سفیر ایران در امان، اکتفا کرده و مناسبات کامل دیپلماتیک خود با ایران را حفظ کرد.

ناصر جوده وزیر خارجه اردن، در اسفند ماه ۹۳ در سفری غیرمنتظره به تهران رفت و این سفر نقطه‌عطفی در بهبود مناسبات امان و تهران تلقی شده بود.

اردن بر خلاف برخی از کشورهای منطقه اصراری نیز به کنار گذاشتن بشار اسد از رهبری سوریه ندارد.

مناسبات ایران با تعدادی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به خصوص عربستان سعودی، پس از درگیری‌ها در سوریه و یمن تیره‌تر شده است.

ایران در سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کند، در حالی که عربستان از مهم‌ترین حامیان گروهی از شورشیان آن کشور است.

در یمن روندی معکوس حاکم است و در حالی که ائتلافی به رهبری ریاض در حمایت از دولت رسمی این کشور دست به حملات هوایی علیه شورشیان حوثی زده، مقام‌های ایرانی از شورشیان حوثی حمایت کرده و در عین حال بارها به «ارسال سلاح» برای آنها متهم شده‌اند.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG