لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۰۳

مذاکرات هسته‌ای لوزان؛ ایران و قدرت‌های جهانی به تفاهم دست یافتند

ایران و قدرت‌های جهانی در هشتمین روز مذاکرات هسته‌ای در لوزان سرانجام درباره چهارچوب توافق هسته‌ای به تفاهم رسیدند. بر این اساس فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران مقابل دوربین‌های تلویزیونی بیانیه‌هایی را خواندند که کلیات این تفاهم را مشخص می‌کند. این بیانیه‌ها عنوان می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران محدود خواهد شد تا در قبال آن همه تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته‌ای ایران لغو شود. ایران پذیرفته که تنها در تاسیسات هسته‌ای نطنز غنی‌سازی اورانیوم را انجام دهد، آن هم به صورت محدود. همچنین سایت فردو به یک مرکز تحقیقاتی تبدیل خواهد شد و تمام مواد قابل شکاف از آن خارج می‌شود. راکتور آب سنگین اراک نیز با همکاری بین‌المللی بازطراحی خواهد شد. رئیس جمهوری آمریکا این توافق را یک توافق خوب نامیده که به گفته او مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود. وزیر امور خارجه آمریکا نیز امروز را روزی بزرگ توصیف کرده است.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا: این فراتر از بسیاری از مسائل است که ما حتی ۱۸ ماه قبل ممکن می‌دانستیم و پایه‌ای خوب برای چیزی است که من معتقدم می‌تواند یک توافق خیلی خوب باشد.

خانم مرکل: این اعتبار بزرگی برای شرکای مذاکره کننده ماست.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان: ما از هر زمان دیگری به توافقی که دسترسی ایران به بمب اتمی را غیرممکن می‌کند، نزدیک‌تریم.

یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات و راهبردی اسرائیل: لبخندها در لوزان ارتباطی با اینکه ایران از امتیاز دادن در مسائل هسته‌ای خودداری کرده و به تهدید کردن اسرائیل و دیگر کشورهای خاورمیانه ادامه می‌دهد، ندارد.

بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، تفاهم هسته‌ای به دست آمده در لوزان را به ایران قدرت‌های جهانی تبریک گفت.

وزیر امور خارجه آمریکا: ما هیچ توهمی درباره این واقعیت که راهی برای رفتن وجود دارد، نداریم.

جان کری: ما عمیقا نگران اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه باقی خواهیم ماند. ما به مطرح کردن تمام مسائل باقی مانده با ایران متعهدیم.

شادی گروهی از شهروندان تهرانی با خواندن سرود «ای ایران»

بیشتر

XS
SM
MD
LG