لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۲۴

شرکت کشتی‌رانی تایوانی خدمات خود به ایران را متوقف کرده است


یانگ مینگ، نهمین شرکت بزرگ دنیا در زمینه حمل و نقل دریایی است
یانگ مینگ، نهمین شرکت بزرگ دنیا در زمینه حمل و نقل دریایی است

شرکت تایوانی حمل و نقل دریایی یانگ مینگ، خدمات حمل و نقل دریایی خود را به ایران متوقف کرده، و مقام‌های این شرکت دلیل این موضوع را نگرانی از تحریم‌های جدید علیه تهران و تنش‌های منطقه‌ای عنوان کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه اول اردیبهشت، این خبر را به نقل از منابع داخلی در این شرکت منتشر کرد و یادآور شد که این شرکت تایوانی نخستین شرکت خارجی است که در بیش از یک سالی که از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران می‌گذرد، اقدام به توقف خدمات خود به ایران کرده است.

رویترز به نقل از یک مقام اجرایی در این شرکت، دلیل توقف سرویس‌دهی مستقیم یانگ مینگ به ایران را «نگرانی‌ها در مورد افزایش تنش در منطقه» توصیف کرده است.

این مقام اجرایی که به نام او اشاره نشده به رویترز گفته است که در اتخاذ این تصمیم «تحریم‌های اخیر علیه ایران، تنش‌های جاری ژئوپولیتیک در منطقه و آنچه میان ایران، آمریکا و اروپا می‌گذرد» مورد ملاحظه قرار گرفته است.

رویترز یادآوری کرده که به طور مستقل قادر نیست تأیید کند آیا قطع خدمات‌دهی به ایران ناشی از نگرانی‌های جدید در مورد تهران است یا مشکلات اقتصادی این شرکت تایوانی باعث این موضوع شده است.

این شرکت روز پنجشنبه هفته گذشته رسماً اعلام کرده بود که در تلاش برای جبران زیان‌های متأثر از رکود جهانی در حمل و نقل، بخشی از فعالیت‌های تجاری خود را تا چهارم ماه مه، دو هفته دیگر، متوقف خواهد کرد.

در این زمینه مقام اجرایی یانگ مینگ، تعلیق فعالیت‌ها در برخی از مسیرهای آسیایی را متأثر از رکود اقتصاد جهانی توصیف کرده اما همچنان اصرار کرده دلیل اصلی قطع خدمات‌دهی مستقیم به ایران، مشکلات ژئوپولیتیک است و نه کاهش هزینه‌ها.

به نوشته رویترز یانگ مینگ پس از آنکه در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۶، متحمل زیانی ۶۲ میلیون دلاری شد، در تلاش است هزینه‌های خود را کاهش دهد.

یانگ مینگ، نهمین شرکت بزرگ دنیا در زمینه حمل و نقل دریایی است اما به نوشته رویترز فعالیت نسبتاً محدودی در ایران دارد و هفته‌ای یک بار به ایران سرویس‌دهی می‌کند. این خبرگزاری همچنین یادآور شده که از زمان لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، شرکت‌های برزگتری به خدمات‌دهی در ایران می‌پردازند.

در عین حال رویترز می‌نویسد که توقف خدمات این شرکت تایوانی به ایران، می‌تواند در صنعت حمل و نقل دریایی به عنوان نشانی دیگری از این موضوع تلقی شود که معامله با ایران آنچنان که در زمان برچیده شدن تحریم‌های هسته‌ای انتظار می‌رفت، تسهیل نشده است.

XS
SM
MD
LG