لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۹:۱۵

تهدید اردوغان به انجام حملات جدید علیه نیروهای کرد در سوریه و عراق


رجب طیب اروغان، رئیس‌جمهور ترکیه، هشدار داد که کشورش به حملات جدیدی را علیه گروه‌های شبه‌نظامی کرد در سوریه و عراق دست خواهد زد و از آمریکا خواست تا به حمایت از چنین گروه‌هایی پایان دهد.

در اظهاراتی که روز یکشنبه دهم اردیبهشت به نقل از آقای اردوغان منتشر شد، رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد که «ما ناچار از ادامه حملات خود [علیه شبه‌نظامیان کرد] هستیم».

او اضافه کرد که «ما زمان و تاریخ مشخصی را برای اقدام خود مشخص نمی‌کنیم اما آنها خواهند دانست که ارتش ترکیه خواهد آمد».

آقای اردوغان که خواستار پایان یافتن حمایت آمریکا از گروه‌های کرد شده، همچنین یادآور شد که در دیدار ماه آینده خود با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره موضع کشور خود تبادل نظر خواهد کرد.

آمریکا در روزهای جمعه و شنبه با هدف قطع حملات گروه‌های کرد و نیروهای ترکیه به یکدیگر، نیروها و خودروهای زرهی خود را به اطراف چندین شهر سوریه اعزام کرده است، و مقام‌های کرد استقرار این نیروها را با هدف ایجاد حائل میان آنها و نیروهای ترکیه توصیف کرده‌اند.

پیشتر گزارش شده بود که در اوائل سال جاری میلادی حدود ۲۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا پس از بروز درگیری میان کردهای سوریه و نیروهای نظامی ترکیه وارد شهر منبج در شمال سوریه شدند که ۵۰ کیلومتر با مرز ترکیه فاصله دارد.

آمریکا همچنین در نبرد با گروه حکومت اسلامی، داعش، در عراق و سوریه، از نیروهای کرد از جمله با توسل به حملات هوایی حمایت می‌کند، و به طور مشخص در سوریه با «نیروهای دموکراتیک سوری» همکاری می‌کند.

«نیروهای دموکراتیک سوری» عمدتاً از نیروهای کرد موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» تشکیل شده، گرچه برخی جنگجویان عرب هم در گروه عضویت دارند.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را گروهی تروریستی و مرتبط با شبه‌نظامیان کرد حزب کارگران کردستان می‌داند و حملاتی را علیه مواضع آنها در سوریه ترتیب داده است.

در حمله‌ای هوایی که هفته گذشته، ترکیه علیه مواضع یگان‌های مدافع خلق ترتیب داد، ۲۰ نفر کشته شدند که به نوشته آسوشیتدپرس، علاوه بر جنگجویان کرد، فعالان رسانه‌ای هم در شمار کشته‌شدگان هستند.

این حمله انتقاد و ابراز نگرانی عمیق آمریکا را به دنبال داشت.

XS
SM
MD
LG