لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۴۴

حمله هوایی به «کاروان حامل البغدادی» و محل تجمع رهبران «داعش»


البغدادی پیشاپیش شمکاری از هوادارانش به هنگام اقامه نماز در اوائل تابستان گذشته ۹۳
البغدادی پیشاپیش شمکاری از هوادارانش به هنگام اقامه نماز در اوائل تابستان گذشته ۹۳

شاهدان عینی و منابع پزشکی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که رهبران برجسته‌ای از گروه حکومت اسلامی (داعش) در حمله هوایی به محل تجمع‌شان در شهرکی در غرب عراق کشته شدند، اما به نظر می‌رسد که ابوبکر البغدادی رهبر این گروه در میان کشته‌شدگان نیست.

همزمان ارتش عراق نیز یکشنبه ۱۹ مهر در بیانیه‌ای که از سوی تلویزیون دولتی این کشور قرائت شد، اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور، کاروان حامل البغدادی را بمباران کرد اما هنوز خبری از سرنوشت او در دست نیست.

گروه حکومت اسلامی تابستان سال گذشته، مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف و در مناطق تحت تصرف خود در این کشور و سوریه، برپایی «خلافت اسلامی» اعلام کرد.

در بیانیه ارتش عراق آمده است که «هسته اطلاعاتی الصقور» وابسته به «آژانس اطلاعات وزارت کشور»، «برپایه گزارش‌های اطلاعاتی دقیق و با هماهنگی با فرماندهی عملیات مشترک» موفق شد که «در عملیاتی قهرمانانه کاروان ابوبکر البغدادی تروریست و همچنین محل تجمع رهبران گروهک داعش را به وسیله نیروی هوایی بمباران کند».

بر اساس این بیانیه، «کاروان البغدادی هنگام حرکت به سمت منطقه الکرابله در استان الانبار برای حضور در جلسه رهبران داعش بمباران شد».

این بیانیه اضافه می‌کند که «محل تجمع رهبران این گروه نیز به وسیله جنگنده‌های ارتش عراق هدف قرار گرفت که به کشته و زخمی شدن شمار زیاری از آن‌ها انجامید».

بیانیه ارتش عراق مدعی است که رهبر گروه خلافت اسلامی، «توسط برانکارد از محل حادثه منتقل شده»، وضعیت جسمی‌اش «مشخص نیست»، و سرنوشت او «همچنان در ابهام است».

ارتش عراق همچنین وعده داده است که به زودی، اسامی کشته‌شدگان در حادثه را منتشر خواهد کرد.

این تازه‌ترین گزارش غیرقطعی از سوی ارتش عراق در مورد احتمال کشته یا زخمی شدن البغدادی است. او پیشتر هم از حملات هوایی جنگنده‌های آمریکا علیه مواضع گروه خلافت اسلامی، جان سالم به در برده بود.

ارتش آمریکا تا کنون درباره بیانیه ارتش عراق، اظهار نظر نکرده است.

در همین حال یکی از شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت که نمی‌تواند حضور البغدادی را در کاروان هدف قرار داده شده، تأیید یا رد کند.

او در عین حال تأکید کرد که این گروه، با صرف نظر از سرنوشت البغدادی، به جنگ خود ادامه خواهد داد.

پیشتر نیز ارتش عراق در بیانیه‌هایی، خبر از کشته یا زخمی شدن البغدادی داده بود. این خبرها اما در ابتدا تأیید نشده بود و پس از آن، عدم صحت‌شان مشخص شد.

پس از حمله هوایی، هواداران گروه حکومت اسلامی، پیام مشترکی در توییتر منتشر کرده‌اند که می‌گویند: «حتی در صورت کشته شدن البغدادی خلافت اسلامی ادامه خواهد یافت».

XS
SM
MD
LG