لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۵

امام جمعه مشهد بدون ذکر نام، سخنان حسن روحانی مبنی بر «مشورت» با رهبر جمهوری اسلامی درباره همه اقدامات ایران در برجام را رد کرده و مقام‌های دولتی را متهم کرده که در پی انداختن «ناکامی برجام» بر گردن رهبری هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، احمد علم‌الهدی، در خطبه‌های روز جمعه ۱۹ آذر، با اشاره به تصویب تمدید تحریم‌های ایران در سنای آمریکا گفته است که «کسانی آمریکا را بزک می‌کردند و می‌گفتند دشمنی آمریکا تغییر کرده ... آخرش چه شد».

او اضافه کرده «امروز که قضیه به اینجا رسیده است می‌خواهند پای رهبری را وسط بکشند که با نظر رهبری کار به اینجا رسیده است، اما اصلاً چنین نبود، فرمایشات رهبری کاملاً روشن است».

آقای علم‌الهدی سپس با اشاره به مقام‌های دولتی گفته است که «خودشان آمدند به آقا گفتند، آقا خط قرمز تعیین کردند و آن خط قرمزها تأمین نشده و در عین حال بعد هم بگویند تمام این قصه با نظر آقا بوده».

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، روز ۱۶ آذر در سخنرانی در دانشگاه تهران گفته بود که دولت بدون «مشورت» با رهبر جمهوری اسلامی «هیچ قدمی» در مسئله برجام برنداشته است.

آقای روحانی تأکید کرده بود: «نامه‌های مکتوب ایشان خطاب به من هست و نامه‌ای نیست که نوشته باشند و من روی آن دستور نداده باشم و عین آنها اجرا نشده باشد. البته در مواردی به حد صد مورد نظر نرسیدیم».

پیش از این برخی از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی از جمله علی سعیدی و علی‌اکبر ولایتی اعلام کرده بودند که در توافق اتمی وین برخی از «خط قرمزهای» تعیین شده از سوی آیت‌الله خامنه‌ای اجرا نشده است.

در مقابل عباس عراقچی، عضو تیم مذاکره اتمی ایران، ۲۷ تیرماه، گفته بود که اصرار بر برخی خط قرمزها، به معنای «عدم توافق» بود، و از این رو با موافقت رهبر ایران «در چند مورد» خطوط قرمز تعیین شده از سوی او در طول مذاکرات جابه‌جا شده است.

به گفته آقای عراقچی، یکی از خط قرمزها لغو همه تحریم‌ها علیه ایران بود اما مقام‌های آمریکا اعلام کردند که دولت این کشور نمی‌تواند تحریم‌های مصوب کنگره را لغو کند و اگر تیم مذاکره ایران اصرار می‌کرد «به معنای عدم توافق بود».

مجالس سنا و نمایندگان آمریکا به تازگی به تمدید قانون تحریم‌های ایران، برای ۱۰ سال دیگر رای داده‌اند که این مساله با اعتراض مقام‌های ارشد از جمله رئیس‌جمهور و رئیس مجلس ایران مواجه شده است و آنها این مصوبه را «نقض» توافق‌ اتمی وین ارزیابی کرده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های آمریکا می‌گویند تمدید قانون تحریم‌های ایران مغایر با این توافق نیست و در عین حال وزیر خارجه آمریکا این اختیار را دارد که از مواردی که با برجام در تضاد است، چشم‌پوشی کند.

«هیئت نظارت بر برجام» در ایران روز چهارشنبه ۱۷ آذر، اعلام کرده بود که اجرایی شدن تمدید قانون «آیسا»، قانون تحریم‌های ایران، را «نقض فاحش» این توافق‌نامه می‌داند در واکنش به آن، «تدابیر لازم» را به اجرا خواهد گذاشت.

برخی از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی این مصوبه را نشان‌دهنده درست بودن سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، مبنی بر بی‌اعتمادی به آمریکا دانسته‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی پیش از توافق اتمی وین پیش‌بینی کرده بود که مذاکرات اتمی به نتیجه نمی‌رسد و گفته بود که به این مذاکرات خوش‌بين نيست، ولی مخالفتی هم با آن ندارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG