لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۳۴

تهران در نیمه دوم شهریور میزبان رئیس‌جمهور اتریش است


هاینتز فیشر، رئیس‌جمهور اتریش، در «نیمه دوم شهریور ماه امسال» در رأس هیئتی ۲۰۰ نفره به تهران سفر می‌کند.

سفر آقای فیشر نخستین سفر یک مقام عالی‌رتبه اروپایی به تهران در بیش از یک دهه اخیر است، از زمانی که تهران ۱۱ سال پیش در سال ۲۰۰۴ میزبان توماس کلستیل، رئیس‌جمهور پیشین اتریش بود.

حسن تاجیک، سفیر جمهوری اسلامی در وین، روز چهارشنبه چهارم شهریور ماه، در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، ضمن اعلام این خبر گفت که سفر رئیس‌جمهور اتریش به تهران از آنجا که نخستین سفر یک مقام عالی‌رتبه اروپایی پس از توافق هسته‌ای است، «از اهمیت خاصی برخوردار است».

آقای تاجیک بدون اشاره به زمان‌بندی سفر رئیس‌جمهور اتریش به تهران، یادآور شده که هیئتی ۲۰۰ نفره متشکل از شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، و علمی و فرهنگی، هانس فیشر را در این سفر همراهی می‌کنند.

موضوع سفر رئیس‌جمهور اتریش به تهران در نشست خبری روز چهارشنبه سخنگوی وزارت خارجه نیز بازتاب داشت. با این حال مرضیه افخم ضمن تأیید خبر سفر آقای فیشر، در مورد زمان دقیق این سفر سکوت کرد و گفت که زمان‌بندی این سفر در زمان مناسب از سوی دفتر رئیس‌جمهور اعلام خواهد شد.

پیش از این، در روزهای پایانی تیرماه، سباستین کورتز، وزیر امور خارجه اتریش، اعلام کرده بود که سپتامبر سال جاری رئیس‌جمهور اتریش را در سفر به تهران همراهی می‌کند.

سفری که به دعوت رسمی حسن روحانی در فروردین ماه ۹۳ برمی‌گردد، اما با تأخیری ۱۸ ماهه قرار است در هفته‌های آینده انجام شود.

«گامی مستحکم در تعمیق روابط دو کشور»

سفیر ایران در وین، همچنین به خبرگزاری ایسنا گفته است که علاوه بر وزیر خارجه و معاون صدراعظم اتریش، رئیس اتاق بازرگانی این کشور و جمع کثیری از نمایندگان شرکت‌ها و صاحبان صنایع اتریش هم هانس فیشر را در سفر به تهران همراهی خواهند کرد.

وی پیش‌بینی کرده که با توجه به «تنوع و ترکیب هیئت اعزامی» و «اسناد و یادداشت تفاهم‌هایی که قرار است بین دو طرف امضا شود»، گام‌هایی مستحکمی در تعمیق مناسبات دو کشور برداشته خواهد شد.

آقای تاجیک همچنین در این گفت‌وگو با اشاره به برگزاری همایش «ایران و اروپا؛ تجارت و سرمایه‌گذاری» که با حضور ۳۰۰ شرکت اتریشی و اروپایی دو هفته پس از توافق هسته‌ای، در وین برگزار شد، از علاقه‌مندی شرکت‌های اتریشی برای سرمایه‌گذاری در ایران خبر داده است.

سفیر ایران در وین افزوده است که در جریان سفر رئیس‌جمهور اتریش، هشتمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و اتریش در تهران برگزار خواهد شد.

به گفته آقای تاجیک حجم مبادلات تجاری ایران و اتریش در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۴ درصد رشد داشته است.

اتریش در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی چندین بار میزبانی گفت‌وگوها را به عهده داشت و آخرین دور مذاکرات در خرداد و تیر امسال که امضای توافق هسته‌ای را در پی داشت، در این کشور انجام شد.

XS
SM
MD
LG