لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۴۲

در آخرین ماه‌های عمر مجلس نهم هفت نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس مجلس، لایحه برنامه ششم ارایه شده توسط دولت را به دلیل اینکه به گفته این نمایندگان، تعریف قانونی مطرح شده در قانون برنامه و بودجه مصوب سال ۱۳۵۱ را رعایت نمی‌کند، لایحه‌ای عادی خوانده‌اند.

این نامه که متن آن روز شنبه دهم بهمن ماه در رسانه‌ها منتشر شد، به امضای احمد توکلی، حسین حسین‌زاده بحرینی، الیاس نادران، حسین نجابت، اسماعیل کوثری، محمد دهقان و احمد امیرآبادی رسیده است.

همزمان با انتشار این نامه لطف‌الله فروزنده، معاون محمود احمدی‌نژاد و قائم‌مقام سابق مرکز پژوهش‌های مجلس روز شنبه به خبرگزاری تسنیم گفت که «لایحه برنامه ششم قائل به جایگاه نظارتی مجلس نیست... و با اسناد بالادستی، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و الگوی ایرانی ــ اسلامی پیشرفت تناسبی ندارد».

در لایحه برنامه ششم به گفته آقای فروزنده شاخص‌هایی مانند «مبنای اسلامی و اقتصاد ملی، حوزه خارجی و عمق راهبردی، حمایت از مقاومت، روحیه استکبارستیزی و... دیده نمی‌شود».

همزمان با لطف‌الله فروزنده، علی کشوری که تسنیم از او به عنوان دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت نام می‌برد، هم به این خبرگزاری می‌گوید محور لایحه برنامه ششم توسعه با الگوی ایرانی اسلامی تطابق ندارد.

به گفته علی کشوری ماده ۲۶ لایحه برنامه ششم مربوط به تقویت نهاد خانواده است اما در آن «از عدالت جنسیتی که یک شعار فمنیسیتی است» صحبت می‌شود که ارتباطی با تقویت نهاد خانواده ندارد.

دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت لایحه برنامه ششم را یک تراژدی می‌خواند و می‌گوید لایحه برنامه ششم نفوذ در کشور را قانونی می‌کند.

محمدرضا نقدی فرمانده بسیج هم روز شنبه در سخنانی گفت که اکنون با مسئله نفوذ رو به‌ رو هستیم و سفر رئیس جمهور به رم و فرانسه «خنجری به پیکر اقتصاد مقاومتی و ضربه سنگینی به این اقتصاد وارد ساخت».

فریبرز رئیس‌دانا کارشناس اقتصادی در تهران در باره این اختلاف نظرها بر سر برنامه ششم به رادیو فردا می‌گوید این اختلاف نظرها کارشناسانه نیست بلکه صف‌آرایی بیشتر به خاطر موقعیت قدرت جناح‌هاست.

آقای رئیس دانا با تأیید ضمنی نظر دولت که لازم نیست تمام جزئیات برنامه در مجلس بحث و تصویب شود، می‌گوید مجلس باید کلیات برنامه را بررسی کند چون یک برنامه چنین پیچیده‌ای مانند برنامه ششم نمی‌تواند جزء به جزء در مجلس بررسی شود.

مهرداد عمادی کارشناس اقتصادی در لندن هم در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به اختلاف‌ها بر سر سیاست های اقتصادی، دولت حسن روحانی موفق به پیشبرد و گسترش همکاری‌های اقتصادی با شرکت‌های خارجی خواهد شد یا نه به رادیو فردا می‌گوید، به رغم این اختلاف‌ها موقعیت اقتصادی ایران به گونه‌ای است که به هر حال باید راه حلی پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت روز شنبه در واکنش به انتقادها به لایحه برنامه ششم در نشستی خبری درباره ابعاد برنامه ششم توسعه از جمله گفت در هیچ یک از برنامه‌های گذشته اسناد پشتیبان توسط مجلس تصویب نمی‌شد، بلکه آنچه که مجلس تصویب می‌کند مواد یا احکام است.

به گفته آقای نوبخت متن کامل لایحه احکام مورد نیاز برنامه ششم توسعه که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده، تنها ۴۶ صفحه است و دولت معتقد است که نیازی به ارائه کل لایحه برنامه ششم به مجلس شورای اسلامی که ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ صفحه است، نیست و فقط قرار است متن کامل جهت اطلاع و نه تصویب در پارلمان به رؤسای کمیسیون‌ های تخصصی مجلس ارائه شود.

XS
SM
MD
LG