لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۳۲

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ایران تغییر کرد


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز یکشنبه ۳۰ خرداد، حسین جابری انصاری را به عنوان معاون جدید عربی و آفریقایی و بهرام قاسمی را به عنوان سخنگوی این وزارتخانه منصوب کرد.

آقای جابری انصاری در سال ۹۴ جانشین مرضیه افخم در سمت سخنگویی وزارت خارجه شده بود و پیش از آن نیز در این وزارتخانه مدیرکل خاورمیانه بود.

او همچنین پیش از این سمت‌هایی چون مدیر گروه مطالعات خاورمیانه و خلیج فارس، و سفیر جمهوری اسلامی ایران در لیبی، را بر عهده داشته است.

بهرام قاسمی، سخنگوی جدید وزارت خارجه، نیز پیش از این سفیر ایران در کشورهایی چون ایرلند، ایتالیا و اسپانیا بوده است.

او همچنین در سمت‌هایی چون رئیس اداره دوم سیاسی، رئیس اداره اول مشترک‌المنافع، مدیرکل غرب اروپا در وزارت امور خارجه و معاون پژوهش‌های بین‌المللی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول به کار بوده است.

لینک مستقیم

آقای ظریف همچنین حسین امیرعبداللهیان، معاون پیشین عربی و آفریقای وزارت خارجه، را به عنوان مشاور خود منصوب کرد.

آقای امیر عبداللهیان در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران، نیز معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه بود و در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی درباره احتمال برکناری او منتشر شده بود.

در این زمینه در فروردین ماه امسال، حسین جابری انصاری، سخنگوی وقت وزارت خارجه، به ایت بسنده کرده بود که تغییر و تحول در پست‌های وزارت خارجه «امری عادی است».

او همچنین گزارش‌ها درباره اینکه یکی از شروط عربستان سعودی برای کاهش تنش با ایران برکناری حسین امیر عبداللهیان است را «نوعی از خیالات» خوانده و گفته بود که «اگر تغییری ایجاد شود، دلیل خاصی ندارد».

در سال‌های گذشته روابط ایران با برخی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی و بحرین به شدت تیره شده و در نهایت پس از حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد در دی ماه سال گذشته، این کشور و برخی از متحدانش از جمله بحرین و سودان روابط خود با ایران را قطع کردند.

پیش از این اتفاق نیز سیاست‌های ایران در منطقه از جمله در سوریه و یمن در تضاد با سیاست‌های عربستان سعودی و برخی از کشورهای منطقه از جمله ترکیه بوده است.

در حالی که تهران از بشار اسد حمایت می‌کند، این کشورها نیز از گروه‌های مخالف حکومت سوریه حمایت می‌کند.

در جریان جنگ در یمن نیز ایران از شبه نظامیان شیعه حوثی و طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور سابق یمن حمایت می‌کند. اما در مقابل عربستان با هدف حمایت از دولت عبدربه منصورهادی در یمن، در حال مقابله با شبه‌نظامیان شیعه حوثی است.

XS
SM
MD
LG