لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۱۵

زمین‌لرزه ۷.۸ ریشتری در نیوزلند؛ هشدار در مورد وقوع سونامی


در پی زمین‌لرزه، مقام‌های محلی نسبت به وقوع سونامی در این کشور هشدار داده‌اند.

زمین‌لرزه ۷.۸ ریشتری نیمه‌شب دوشنبه به وقت محلی، مناطق مختلف نیوزلند را لرزاند، و مقام‌های محلی نسبت به وقوع سونامی در این کشور هشدار داده‌اند. در مورد خسارات و تلفات احتمالی این زمین‌لرزه هنوز گزارشی مخابره نشده است.

بر پایه گزارش رویترز، سرویس‌های خدمات اضطراری در نیوزلند هشدار داده‌اند که امواج ویرانگر به ارتفاع پنج متر برخی نقاط ساحلی نیوزلند را تهدید می‌کنند، و هزاران تن از ساکنان این مناطق پس از این هشدار، محل سکونت خود را به مقصد مناطق مرتفع‌تر ترک کرده‌اند.

رویترز به نقل از یکی از مقام‌های وزارت دفاع غیرنظامی نیوزلند نوشته است که نخستین امواج ویرانگر به مناطقی از نیوزلند رسیده‌اند اما اکنون نمی‌توان در مورد پیامدهای آن اظهار نظر کرد.

مرکز زلزله کنونی نیوزلند در ۹۱ کیلومتری کرایست‌چرچ در ساحل شرقی این کشور شناسایی شده است. منطقه‌ای که پیشتر در سال ۲۰۱۱ شاهد یک زلزله ویرانگر ۶.۳ ریشتری بود که ۱۸۵ کشته بر جا گذاشت.

هم اکنون هلی‌کوپترهای امدادی به مناطق زلزله زده اعزام شده‌اند تا با انتقال تجهیزات پزشکی، افراد بازمانده در این منطقه را نجات دهند.

رویترز می‌نویسد این زلزه و پس‌لرزه‌هایی که در ساعات پس از آن رخ داده در اکثر نقاز نیوزلند احساس شده است، اما هنوز گزارشی در مورد تلفات جانی این زمین‌لرزه مخابره نشده است.

گزارش‌ها در مورد زمین‌لرزه ۷.۸ ریشتری در نیوزلند در حالی است که منابع خبری روز یکشنبه از وقوع زمین‌لرزه پرقدرت دیگری در شمال غربی آرژانتین خبر دادند.

این زمین‌لرزه که در ساعت هشت صبح به وقت محلی در عمق ۶۲ کیلومتری زمین ثبت شده، ۶.۲ ریشتر قدرت داشته و هنوز گزارشی در مورد خسارت‌های احتمالی آن مخابره نشده است.

XS
SM
MD
LG