لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۲۵

اژه‌ای: دعایی دو بار در موضوع خاتمی به دادسرای روحانیت احضار شده


یک روز پس از تأکید محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، بر انتشار اخبار محمد خاتمی، سخنگوی قوه قضائیه خبر داد که دادسرای ویژه روحانیت، روز یکشنبه ۲۲ آذر، آقای دعایی را برای دومین احضار کرده و او پس از «تحقیق و بازجویی» با «قرار تأمین» آزاد شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای، همچنین با اشاره به «تفهیم اتهام» آقای دعایی و «اخذ آخرین دفاعیات» از او گفت که این پرونده به دادگاه ارسال خواهد شد و «زمان زیادی برای ارسال پرونده به دادگاه نیاز نیست».

او تأکید کرد که دستورالعمل دادستانی تهران درباره ممنوع‌التصویری محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، «هیچ تغییری» نکرده و هر کس برخلاف این دستور عمل کند، «تحت تعقیب قرار می‌گیرد».

خبرگزاری دولتی ایرنا هم نوشت که آقای اژه‌ای در واکنش به گفته‌های منتقدان مبنی بر «غیرقانونی» بودن دستور دادستانی گفته است که «دادستان می‌تواند دستور قضایی صادر کند و دستور وی نیز تا زمانی که لغو نشود و یا براساس قانون از سوی مسئول بالاتری رد نشود، لازم‌الاجرا است».

یک روز پیش از گفته‌های آقای محسنی اژه‌ای، محمود دعایی اعلام کرده بود که پس از اعتراض یکی از اعضای دفتر رهبر جمهوری اسلامی به انتشار اخبار محمد خاتمی در روزنامه اطلاعات، نامه‌ای خصوصی به آیت‌الله علی خامنه‌ای نوشته و ضمن بیان «انگیزه وفاداری‌اش» به آقای خاتمی، برای «ادامه این همراهی» از او اجازه خواسته است.

به گفته آقای دعایی، رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به این نامه نوشته است که «من هم مثل تو فکر می‌کنم، اما نه به نرمی دلِ تو!»

مدیر مسئول روزنامه اطلاعات تأکید کرده بود که شورای عالی امنیت ملی دستوری درباره ممنوع‌التصویر شدن محمد خاتمی نداشته است.

آقای محسنی اژه‌ای اما در واکنش به این گفته‌ها اعلام کرده است که درباره نقل قول مطرح شده از رهبر جمهوری اسلامی اطلاعی ندارد.

او تأکید کرده است که ممنوع‌التصویر شدن محمد خاتمی «دستور مستقیم دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیست» اما دستور دادستانی براساس «مصداق»های اعلام‌شده از سوی شورای عالی امنیت ملی صادر شده است.

در مورد ممنوع‌التصویر شدن آقای خاتمی، سخنگوی قوه قضائیه، ابتدا اعلام کرده بود که این کار با مصوبه شورای عالی امنیت ملی انجام شده، اما پس از تکذیب این ادعا توسط مقامات دولت حسن روحانی، اعلام کرد که رئیس‌جمهور اسبق ایران با دستور دادستانی ممنوع‌التصویر شده است.

محمود دعایی در نامه خود گفته بود که به دادسرای ویژه روحانیت نیز اعلام کرده که روزنامه اطلاعات همچنان اخبار محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، را منتشر خواهد کرد اما «به خواست» این دادسرا و «برای پرهیز از جنجال» عکس آقای خاتمی را منتشر نمی‌کند.

در همین حال گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند که در حمایت از این تصمیم آقای دعایی شماره روز یکشنبه روزنامه اطلاعات را خریداری کرده‌اند.

برخی از کاربران شبکه های اجتماعی نیز خبر داده‌اند که روزنامه اطلاعات روز یکشنبه در برخی کیوسک‌ها تمام شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG