لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۳۹

پوشش همزمان؛ رویدادهای مرتبط با انتخابات مجلس و خبرگان

شهرهای مختلف ایران، هفتم اسفند شاهد برگزاری همزمان دو انتخابات مجلس و خبرگان بودند و تا اینجا بیشتر نتایج در حوزه‌های مختلف انتخابیه اعلام شده است. خبرهای مرتبط با این رویداد را در رادیو فردا دنبال کنید.

۱۴:۰۱ ۱۰.۱۲.۱۳۹۴

شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان روز دوشنبه دهم اسفند با صدور بیانیه‌ای از شهروندان هوادار نامزدهای اصلاح‌طلب خواست تا برای برگزاری «جشن پیروزی نهایی» انتخاباتی صبر کنند.

۱۴:۰۰ ۱۰.۱۲.۱۳۹۴

روزنامه جهان صنعت نوشته است: «تاکنون حضور حداقل حضور ۲۰ زن در مجلس شورای اسلامی دهم قطعی شده است» و این در حالی است که «رکورد تعداد حضور زنان در مجلس تاکنون در اختیار مجلس پنجم با ۱۴ نماینده زن بود.»

۲۲:۳۱ ۹.۱۲.۱۳۹۴

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، در نخستین واکنش به نتایج انتخابات هفتم اسفند گفته است که «در طول قریب به دو ماه رسانه‌های متعلق به دولت آمریکا و انگلیس و خصوصاً رسانه‌های متعلق به سازمان‌های جاسوسی آنان، و نیز ضدانقلابیون فراری از کشور و اصحاب خارج‌نشین فتنه ۸۸ که از کشورهای غربی ارتزاق می‌کنند، تلاش بی‌وقفه کردند تا برخی مسئولین عالی‌رتبه نظام را از مجلس خبرگان رهبری حذف کنند».

او افزوده که «با کمال تأسف، اصلاح‌طلبان داخلی و حتی برخی کسانی که علی‌القاعده باید در تشخیص مصالح نظام از دیگران پیشی بگیرند، در حرکتی کاملاً هماهنگ با رسانه‌های آمریکا و انگلیس و اذناب آنان همچون رسانه‌های وهابیت تکفیری عربستان و داعشی‌ها، سعی کردند در برخی از استان‌ها خادمان ملت را از راهیابی به مجلس خبرگان مانع شوند».

صادق لاریجانی این سؤال را مطرح کرده که «واقعاً این‌گونه همنوایی با اجانب برای حذف چهره‌های خدوم از حضور در مجلس خبرگان، جزو مصالح نظام است؟!»

آقای لاریحانی که نامزد راه‌یافته به خبرگان از استان مازندران است، از جمله چهره‌هایی بود که به دلیل نقش در فضای امنیتی سرکوب‌های سال‌های اخیر در مورد رأی سلبی علیه او تبلیغ می‌شد.

۲۲:۰۷ ۹.۱۲.۱۳۹۴

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در پیامی با تشکر از شرکت‌کنندگان در انتخابات، یادآور شده که «روزگار بسیار حساس کنونی، حساسیت و هوشیاری و عزم راسخ همگان به‌ویژه مسئولان را می‌طلبد».

آقای خامنه‌ای گفته است که «هدف اساسی پیشرفت کشور است، و پیشرفت صوری و منهای استقلال و عزّت ملی، پذیرفته نیست».

او در عین حال گفته که «پیشرفت، به معنی حل شدن در هاضمه‌ی استکبار جهانی نیست، و حفظ عزّت و هویت ملی جز با پیشرفت همه‌جانبه و درونزا دست‌یافتنی نیست».

رهبر ایران تأکید کرده که «مجلس آینده درباره‌ی این سرفصل‌های مهم، وظایف سنگینی برعهده خواهد داشت».

۲۰:۰۸ ۹.۱۲.۱۳۹۴

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور گفته است: در چند شهر تجمعاتی مقابل فرمانداری‌ها داشتند، اما سیاست ستاد امنیت این بود که با مدیریت موضوع و استفاده از ظرفیت کاندیداها، مانع تنش و درگیری شد به طوری که در حال پشت سر گذاشتن یکی از امن‌ترین انتخابات کشور هستیم.

۱۷:۴۴ ۹.۱۲.۱۳۹۴

بر اساس آخرین نتایج انتخابات مجلس خبرگان رهبری در تهران که تا نیم‌روز یکشنبه منتشر شده، محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری، و محمدتقی مصباح یزدی که از او به «پدر معنوی جبهه پایداری» نام برده می‌شود، در فهرست ۱۶ نفره تهران برای خبرگان حضور نخواهند داشت.

نوشین سیدحسینی در گفت‌وگو با عمار ملکی، استادیار رشته علوم سیاسی در دانشگاه تیلبرگ هلند، ارزیابی او را در این زمینه جویا شده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:09:48 0:00
لینک مستقیم

۱۷:۱۱ ۹.۱۲.۱۳۹۴

دبیر ستاد انتخابات کشور می‌گوید، شمارش آرای انتخابات هفتم اسفند در اکثر حوزه‌های انتخابیه به پایان رسیده و تنها در حدود ۴۰ حوزه انتخابیه کار شمارش آرا باقی مانده است.

علی پورعلی مطلق، ابراز امیدواری کرده که کار شمارش آرا تا پایان روز یکشنبه در سراسر کشور پایان یابد.

۱۷:۰۹ ۹.۱۲.۱۳۹۴

علی لاریجانی، رئیس مجلس، با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفته است که «گردش نیروها در کشور امر مبارکی است» و افزوده است که مردم با فراست دنبال افرادی هستند که خدمت کنند.

۱۷:۰۳ ۹.۱۲.۱۳۹۴

حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در ابراز نظری در حساب کاربری خود توئیتر، از «خلق فضایی جدید» با اتکا به رأی تقدیر کرده است.

۱۶:۳۵ ۹.۱۲.۱۳۹۴

اکبر هاشمی رفسنجانی در نخستین واکنش به نتایج انتخابات هفتم اسفند، تأکید کرد که «هیچ‌کس یارای مقاومت در مقابل خواست اکثریت مردم را ندارد».

بیشتر

XS
SM
MD
LG