لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۳۳

تأکید رؤسای جمهور ایران و روسیه بر افزایش تولید و صادرات گازی


رؤسای جمهور ایران و روسیه، روز دوشنبه دوم آذر، در اجلاس صادرکنندگان گاز تأکید کردند که تولید و صادرات خود را افزایش خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، با اشاره به افزایش سریع تولید گاز ایران پس از برداشته شدن تحریم‌های غرب اعلام کرد که ظرفیت تولید گاز کشور تا دو سال آینده به بیش از یک میلیارد متر مکعب در روز خواهد رسید.

به گفته آقای روحانی، افزایش تولید گاز در دو سال گذشته، این امکان را به ایران می‌دهد تا صادرات گاز خود به کشورهای همسایه را از طریق خط لوله و همچنین صادرات گاز به سایر نقاط دنیا از طریق LNG افزایش دهد.

وی با اعلام آمادگی ایران برای تأمین امنیت انرژی در جهان، از مجمع صادرکنندگان گاز خواست تا با تدوین یک «نقشه راه» برای این مجمع، نقشی فعال‌تر در تأمین امنیت انرژی در جهان ایفا کند.

شرکت بریتیش پترولیوم (بی‌پی) خرداد ماه امسال اعلام کرده بود که ایران در سال گذشته میلادی، تولید گاز خود را بیش از پنج درصد افزایش داده و به ۱۷۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب رسانده است.

با این حال بیژن زنگنه، وزیر نفت، سال گذشته ظرفیت تولید گاز ایران را ۶۰۰ میلیون متر مکعب اعلام کرده و وعده داده بود که این رقم تا سال ۹۶ به روزانه یک میلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت.

مقامات وزارت نفت ایران همچنین در ماه‌های گذشته از تلاش برای افزایش صادرات گاز خبر داده‌اند.

ایران سالانه حدود ۹ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می‌کند.

در همین حال در آبان ماه امسال و دو سال پس از بسته شدن قرارداد صادرات ۲۵ میلیون متر مکعب گاز ایران به شهر بغداد، مقامات ایران و عراق قرارداد جدیدی را برای صادرات‌‌ همان میزان گاز به منطقه بصره امضا کردند.

سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز روز دوشنبه به ریاست حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران و با حضور سران ۹ کشور در تهران آغاز به کار کرد.

این گروه نزدیک به ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد و ایران، روسیه، الجزایر، امارات متحده عربی، قطر و ونزوئلا از اعضای اصلی به شمار می‌روند.

ایران و روسیه از لحاظ حجم گاز طبیعی در میدان‌های گازی یا همراه نفت و میدان‌های نفتی در صدر فهرست صاحبان گاز هستند.

حسن روحانی پیش از این ضمن اعلام آمادگی برای اجرایی شدن «شبکه انتقال گاز به اروپا» در عین حال تأکید کرده بود که در صورت قطع انتقال گاز روسیه، تهران نمی‌خواهد جای مسکو را در این زمینه بگیرد.

در همین حال رئیس‌جمهور روسیه نیز روز دوشنبه در اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت که این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ تولید گاز خود را به ۸۵۵ میلیارد متر مکعب برساند.

ولادیمیر پوتین همچنین از برنامه روسیه برای افزایش صادرات گاز خود خبر داد.

براساس گزارش‌ها روسیه با تولید حدود ۶۰۰ میلیارد مترمکعب، عمده‌ترین تولیدکننده گاز منطقه است.

XS
SM
MD
LG