لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۴۲

مصرف «مشروب دست‌ساز» در سیرجان ده‌ها تن را راهی بیمارستان کرد


ابزارهای ساخت عرق خانگی در یکی از کشفیات پلیس/ عکس تزئینی است
ابزارهای ساخت عرق خانگی در یکی از کشفیات پلیس/ عکس تزئینی است

مصرف «مشروب الکلی دست‌ساز» در شهرستان سیرجان در استان کرمان، به مرگ چهار نفر و ده‌ها نفر را راهی بیمارستان کرده که حال سه نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، بر اثر مصرف مشروبات الکلی «دست‌ساز» در شهرستان سیرجان ۹۲ نفر مسموم شده‌اند که چهار نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس این گزارش، این افراد از عصر روز پنجشنبه ۲۹ تیرماه تا عصر روز یکشنبه اول مرداد، به مراکز درمانی سیرجان مراجعه کرده‌اند.

در همین زمینه خبرگزاری ایسنا نیز خبر داد که ۳۰ نفر از افراد مسموم شده، در حال «دیالیز» هستند و ۴۸ نفر در بیمارستان بستری شده‌اند که حال سه نفر از آنها «وخیم» است.

یدالله موحد، رئیس کل دادگستری کرمان، اعلام کرده که به این پرونده خارج از نوبت رسیدگی می‌شود.

به گفته آقای موحد، طبق تحقیقات نیروی انتظامی، راننده یک کامیون دو ظرف۲۰ لیتری مشروب «دست‌ساز» را از اصفهان تهیه و در سیرجان توزیع کرده است.

مصرف نوشیدنی‌های الکلی غیراستاندارد و قاچاق بار‌ها در ایران منجر به مرگ و یا از دست دادن بینایی شماری از مصرف‌کنندگان آن در شهرهای ایران نیز شده است.

از جمله در سال ۹۲ بیش از ۳۵۰ نفر در چند شهر مختلف استان کرمان از جمله رفسنجان به علت نوشیدن نوشیدنی الکلی تقلبی مسموم شدند و هفت نفر نیز جان باختند.

سال گذشته یک مقام سازمان پزشکی قانونی، در همایشی با موضوع «سوءمصرف و اعتیاد به الکل» گفته بود که بر اساس پرونده‌های ارسال شده به این سازمان، در سال‌های ۸۹ تا ۹۳ سالانه به ترتیب، ۱۴۵ نفر، ۹۳ نفر، ۱۳۶ نفر، ۱۳۵ نفر، و ۸۱ نفر، بر اثر مصرف مشروبات الکی جان خود را از دست داده‌اند.

محمدرضا قدیرزاده، همچنین گفته بود که «مجموع چرخش مالی و خرید و فروش مشروبات الکلی در کشور ۶۵۸ میلیارد تومان است و ۲۳ کارخانه تولید الکل در کشور وجود دارد».

درباره میزان دقیق مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران، آمار دقیقی در دست نیست و بار‌ها از سوی مسئولان مختلف آمارهای متفاوتی در این زمینه اعلام شده است.

از جمله علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت، از مصرف سالانه ۴۲۰ میلیون لیتر الکل در کشور خبر داده بود. برخی گزارش‌ها اما از مصرف سالانه حدود ۶۰ میلیون لیتر نوشیدنی‌های الکلی در ایران حکایت دارد.

در همین زمینه عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، سال گذشته اعلام کرده بود که در مدت ده ماه، نزدیک به ۳۰۰ هزار بطری مشروب خارجی و حدود ۲۰۰ هزار لیتر مشروب ساخت داخل در تهران کشف شده است.

قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نیز سال گذشته گفته بود که در مدت یک سال یک میلیون و ۴۲۷ هزار قوطی یا بطری مشروبات الکی کشف شده است.

مجازات مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران ۸۰ ضربه شلاق است، و پس از دو بار اجرای این حد، تکرار مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند به اعدام منجر شود.

XS
SM
MD
LG