لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۵۷

جمهوری اسلامی همواره تلاش کرده از ورود نمادها و محصولات فرهنگ پاپ آمریکایی به کشور جلوگیری کند، ولی به نظر می‌رسد که با پخش مجموعه تلویزیونی آمریکایی «خانه پوشالی» که نقل ماجراهای توطئه‌آمیز و فریبکاری‌های دنیای شوم فرانک آندروود سیاستمدار آمریکایی است، مشکلی ندارد.

آسوشیتدپرس در گزارشی در این باره می‌نویسد که تندروهای ایران با مثال زدن این مجموعه تلویزیونی می‌گویند این تصویر واقعی آمریکاست.

ورود ناگهانی این مجموعه تلویزیونی که در آن، کوین اسپیسی نقش نماینده کنگره از کارولینای جنوبی در مسیر راهیابی به کاخ سفید را بازی می‌کند، از یک طرف میزان محبوبیت محصولات سینمایی و تلویزیونی غربی در ایران را نشان می‌دهد، و از طرف دیگر نمونه‌ای است از نحوه تفکر دستگاه سانسور ایران که پخش این تصویر داستانی و شوم از جدال و حتی قتل در محافل قدرت در آمریکا را تأیید می‌کند ولی صحنه‌های نیمه‌برهنه در تختخواب را حذف می‌کند.

این مجموعه تلویزیونی که عنوان آن در ایران به «خانه پوشالی» ترجمه شده، هر شب ساعت ۱۱ از «شبکه دولتی نمایش» پخش می‌شود، و پخش آن از ماه سپتامبر و با نمایش اولین فصل این مجموعه آغاز شد.

در ایران که حکومت همواره محصولات فرهنگی و سرگرم‌کننده غرب را تحت عناوینی مثل غیراسلامی و یا منحط تقبیح کرده و نمایش این محصولات بسیار نادر است، پخش مجموعه تلویزیونی «خانه پوشالی» بحث‌هایی را دامن زده است.

حکومت ایران بسیاری از وبسایت‌ها را مسدود می‌کند ولی ممنوعیت استفاده از ماهواره به ندرت اجرا می‌شود. بسیاری از مردم ایران، بخصوص جوانان، محصولات تلویزیونی و سینمایی غربی را از طریق اینترنت و یا دی‌وی‌دی‌های غیرقانونی که به وفور در بازار فروخته می‌شوند، تماشا می‌کنند.

حتی رسانه‌های نزدیک به حکومت نیز در مورد این مجموعه تلویزیونی واکنش نشان داده‌اند. وب‌سایت محافظه‌کار تابناک بازی کوین اسپیسی در نقش عضو کنگره را که با اقدامات توطئه‌آمیزش می‌خواهد به کاخ سفید برسد، ستوده است.

قطعاتی از ویدئوی این مجموعه بین کاربران شبکه‌های اجتماعی به استراک گذاشته شده و مردم در مورد آن اظهار نظر می‌کنند.

مجموع تلویزیونی «خانه پوشالی» تصویری بیمارگونه از محافل سیاسی آمریکا را نشان می‌دهد که با سوءظن تاریخی ایران نسبت به عملکرد دولت آمریکا همخوانی دارد. بسیاری از ایرانیان هنوز دخالت دستگاه‌های جاسوسی آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد علیه دولت محمد مصدق و بروز احساسات شدید ضدآمریکایی در انقلاب ۱۳۵۷ را که چند ماه بعد به اشغال سفارت آمریکا در تهران انجامید، فراموش نکرده‌اند.

با وجود گذشت نزدیک به چهل سال هنوز هم تندروهای ایران دولت آمریکا را «شیطان بزرگی» می‌دانند که همه توطئه‌ها، از اقدامات موساد گرفته تا گروه «خلافت اسلامی» زیر سر اوست؛ به زبانی دیگر فرانک آندروود خاورمیانه.

وبسایت تندرو مشرق در مورد این مجموعه تلویزیونی نوشته که خانه پوشالی به خوبی ریاکاری در فضای پیچیده سیاست تمدن لیبرالی آمریکا، تشنگان قدرت، بی‌قیدی اخلاقی و جرم و جنایات قشر حاکم بر کشور را نشان می‌دهد.

پخش این مجموعه توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی صورت گرفته که رئیس آن مستقیما توسط علی خامنه‌ای رهبر کشور منصوب می‌شود. صدا و سیما و شبکه نمایش تاکنون به طور علنی در مورد پخش این مجموعه تلویزیونی آمریکایی اظهار نظر نکرده‌اند و در مورد تعداد تماشاچیان آن هیچ آماری منتشر نشده است.

در عین حال مشخص نیست که ایران برای پخش این مجموعه با تهیه‌کنندگان و صاحب حقوق معنوی آن چه توافقی کرده‌اند.

دولت‌های ایران و آمریکا در مورد حقوق معنوی هیچ توافق رسمی ندارند و شبکه نتفلیکس صاحب تجاری پخش مجموعه «خانه پوشالی» نيز در ایران قابل دسترس نیست.

نتفلیکس بدون اظهار نظر در مورد پخش این مجموعه در ایران گفته است که مجوز پخش بین‌المللی «خانه پوشالی» متعلق به این شرکت نیست، و بخش روابط عمومی «مدیا رایتس کاپیتال» تولیدکننده این مجموعه نیز به درخواست خبرگزاری آسوشیتدپرس برای اظهار نظر در این مورد پاسخ نداده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG