لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۸

سخنگوی یونامی: تضمین امنیت اردوگاه اشرف به عهده عراق است


نیروهای عراقی در اطراف اردوگاه اشرف. عکس آرشیوی است
دو هفته از زمانی که سازمان مجاهدین خلق خبر از قطع آب و برق در کمپ اشرف داده بود گذشته است. ادعایی که دولت عراق به شدت آن را تکذیب کرد. حال روز یکشنبه این سازمان اعلام کرده است که ۵۱ نفر از اعضایش که ساکن کمپ اشرف بوده‌اند در حمله نیروهای عراقی کشته شده‌اند.

ادعایی که هنوز هیچ مقام عراقی آن را تأیید نکرده است. سازمان مجاهدین خلق می‌گوید حمله با خمپاره صورت گرفته اما سخنگوی نخست‌وزیر عراق به در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس با تأیید خبر کشته شدن چند نفر در کمپ اشرف گفته است مرگ این افراد در نتیجه درگیری داخلی بین ساکنان اشرف بوده است.
درباره این رخداد ایلیانا نبعه سخنگوی هیئت کمک‌رسانی سازمان ملل متحد در عراق،‌ یونامی، به پرسش‌های رادیو فردا پاسخ داده است.
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00
لینک مستقیم

خانم نبعه شما آیا می‌توانید اطلاعاتی را که از صبح امروز از هر دو سو،‌ دولت عراق و سازمان مجاهدین خلق منتشر شده، تأیید کنید؟
ما شدیداً در تلاش هستیم تا این موضوع را از نزدیک پیگیری کنیم و از همه ابزارهای در اختیارمان برای بررسی این موضوع استفاده می کنیم. اما تا این لحظه من اطلاعاتی به غیر از آن چیزی که دولت عراق از یک سو و ساکنان اشرف از سوی دیگر می‌گویند در دست ندارم که به شما ارائه دهم. و این اطلاعات آنها را هم نمی‌توانم تأیید یا تکذیب کنم. وظیفه ما، در راستای مسایل بشردوستانه است، و این مهم‌ترین موضوع برای ماست.
شما از وظیفه بشردوستانه خود صحبت کردید. این چندمین بار است که رخدادی اینچنین پیش آمده و حال سازمان مجاهدین می‌گوید ده‌ها کشته هم بر جا گذاشته است. شما این وضعیت را چگونه می‌بینید و آیا این موضوع در چارچوب فعالیت شما جای می‌گیرد؟
من از جایگاه سازمان ملل، و مأموریت سازمان ملل در عراق می‌توانم بگویم که ما هر بار این گونه رخدادها چه در اشرف و چه در لیبرتی را با شدیدترین لحن محکوم کرده‌ایم. اما تضمین امنیت این دو قرارگاه در دست نیروهای امنیتی عراق است.

ما تنها برای تضمین امنیت ساکنان،‌ می‌توانیم این مسئولیت را به نیروهای عراقی گوشزد کنیم، و در صورت نیاز ساکنان کمپ‌ها به کمک‌های پزشکی، ما باید مطمئن شویم که این افراد به کمک‌های دارویی و پزشکی دسترسی فوری دارند.
سازمان مجاهدین خلق در گفت‌وگویی با رادیوفردا در روز یکشنبه می‌گوید که سازمان ملل متحد به تعهد خود برای انتقال اعضای این سازمان از قرارگاه‌های اشرف و لیبرتی عمل نکرده است. واکنش شما به این اظهارنظر چیست؟
ما از هیچ اقدامی برای اطمینان از طی شدن درست و فوری روند انتقال ساکنان اشراف و لیبرتی دریغ نکرده‌ایم. چه در زمینه شناسایی افراد ،‌چه در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد،‌ و همچنین در ارتباط و کمک خواستن از کشورهای میزبان برای این افراد. من تأکید می‌کنم که ما از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌ایم.
  • 16x9 Image

    هانا کاویانی

    هانا کاویانی، از سال ۱۳۸۶ با رادیو فردا به عنوان خبرنگار و گزارشگر همکاری می‌کند. او در این مدت تحولات سیاسی و دیپلماتیک از جمله فراز و فرودهای مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران، و مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی را از نزدیک دنبال کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG