لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۱۶

ارزش برابری دلار به «رقمی بی‌سابقه در دو سال گذشته» رسید


در حالی که خبرگزاری فارس از افزایش قیمت دلار به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان در روز دوشنبه ۲۳ شهریور، خبر داده و این عدد را در دو سال گذشته «بی‌ سابقه» توصیف کرده است، خبرگزاری دولتی ایرنا قیمت دلار در این روز را سه هزار و ۴۵۰ تومان اعلام کرد.

به گفته خبرگزاری فارس، نرخ دلار در روز دوشنبه با ۱۰۰ تومان افزایش نسبت به روز یک شنبه، به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان و نرخ یورو نیزبا ۲۵ تومان افزایش به ۳ هزار و ۹۷۵ تومان رسید.

براساس این گزارش، این عدد در دو سال گذشته «بی‌سابقه»بوده و نسبت به نیمه اول سال ۹۲ حدود ۶۰۰ تومان افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

گزارش خبرگزاری فارس در حالی است که به گفته خبرگزاری دولتی ایرنا، نرخ دلار در روز دوشنبه با چهار تومان کاهش نسبت به روز یک شنبه به سه هزار و ۴۵۰ تومان رسید.

با این حال خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که نرخ دلار نسبت به روز قبل «مقداری افزایش» داشت و این ارز خارجی ۳ هزار و ۴۶۰ تومان فروخته شد.

توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی در روز ۲۳ تیرماه باعث شده بود که قیمت ارزهای خارجی و طلا و سکه تا حدودی کاهش یابد اما چند روز پس از این توافق نرخ ارزهای خارجی دوباره افزایش یافت.

محمد کشتی آرای، رییس اتحادیه طلا و جواهر ایران، با اشاره به این توافق، روز ۱۷ تیرماه خبر داده بود که نرخ طلا و سکه به «پایین ‌ترین حد» خود در سه سال گذشته رسیده است.

یک روز پیش از آن نیز خبرگزاری ایرنا، اعلام کرده بود که نرخ دلار به ۳هزار و ۲۴۷ تومان و نرخ یورو به ۳ هزار و۶۳۰ تومان رسیده است.

روز ۲۳ تیر و پس از توافق اتمی وین نیز نرخ هر دلار آمریکا تا مرز سه هزار و۱۸۰ تومان افت کرد اما روز ۲۴ تیر با ۶۵ تومان رشد به ۳هزار و ۲۴۵ رسید و پس از آن نیز در اکثر روز‌ها با افزایش همراه بوده است.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی، دلیل افزایش قیمت ارزهای خارجی را مواردی چون «افزایش تقاضای واقعی، افزایش تقاضای سفته بازی ، کاهش قیمت نفت، افزایش حجم معاملات بازارهای غیر رسمی و فروکش کردن بخشی از هیجانات بازار» ذکر کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صمد کریمی در یک برنامه تلویزیونی پیش بینی کرد که پس از اجرای توافق اتمی وین عرضه دلار افزایش پیدا کند.

در همین حال رئیس بانک مرکزی گفت که «به دلیل تخلیه حباب‌های قبلی موجود در نرخ ارز، بازار کشش افزایش نرخ را ندارد».

ولی‌الله سیف در مصاحبه با وب سایت اطلاع رسانی دولت تاکید کرد که بانک مرکزی در دوسال اخیر دخالتی در تعیین نرخ ارز نکرده و تلاش این بانک در جهت جلوگیری از ایجاد «هیجان‌های ناپایدار» در بازار بوده است.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG