لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۲۷

«تماس‌های دوستانه ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی» در المپیک ویژه


در یکی از تصاویر منتشر شده در صفحه فیس‌بوک المپیک ویژه اسرائیل، یکی از اعضای هیئت ایرانی در کنار مربی اسرائیلی ایستاده است.

روزنامه اسرائيلی هاآرتص دوشنبه ۱۲ مرداد از «تماس‌های دوستانه» شماری از ورزشکاران ايرانی و اسرائيلی در جريان مسابقات المپيک ويژه که در روزهای گذشته در لس‌آنجلس آمريکا برگزار شد، خبر داده است.

المپيک ويژه، مسابقات سالانه جهانی است که برای افرادی که دارای معلولیت ذهنی هستند برگزار می‌شود و از رقابت‌های پارالمپيک متمايز است.

هاآرتص با اقتباس از گفته معروف «عشق بورزيد نه جنگ»، عبارت «ورزش کنيد نه جنگ» را برای عنوان این گزارش به کار برده، و تصاويری را نيز که از برخی از اين «تماس‌های دوستانه» در فيس‌بوک المپيک ویژه اسرائيل قرار گرفته، بازنشر کرده است.​

در بعضی از این عکس‌ها، افرادی از پشت نشان داده شده‌اند که نام ايران و اسرائيل بر لباس ورزشی آنها ديده می‌شود.

ظاهراً خواسته شده که چهره ورزشکاران ايرانی به دليل حساسيت امنيتی که می‌تواند در پی بازگشت به کشور برای‌شان ايجاد شود، پوشانده شود.

اين «تماس‌های دوستانه» در روزهايی صورت گرفته که اسرائيل مقابله با توافق اتمی ايران و قدرت‌های جهانی را در صدر برنامه‌های خود قرار داده و به این ترتیب نزاع ۳۷ ساله جمهوری اسلامی ايران و اسرائيل، وارد مرحله جديدی شده است.

اما در چنين شرايطی، هيئت ورزشی اسرائيلی با قراردادن برخی از عکس‌های ورزشکاران اسرائيلی و ايرانی در صفحه فيس‌بوک المپيک اين کشور، نوشته است «در المپيک ويژه، صلح برقرار است».

هيئت اسرائيلی در فيس‌بوک نوشته است که روبه‌رو شدن با هيئت‌های ورزشی از کشورهايی که با اسرائيل رابطه ندارند، «اتفاقی هر روزه نيست، تماسی هيجان‌انگيز است».

به ادعای هاآرتص، سرپرست‌های دو هيئت، دکتر اصغر دادخواه و رئوبن آستراخان نيز برای گرفتن عکس يکديگر را «بغل» کرده‌اند؛ چنین عکسی البته منتشر نشده اما در گزارش هاآرتص از حمله تصویر دو مرد با لباس‌هايی که آرم ايران و اسرائيل روی آنهاست، در کنار ورودی يک سالن ورزشی در مجموعه المپيک ويژه لس آنجلس از پشت ديده می‌شوند.

نشريه آمريکايی «گودنيوز» که مطلب انتشاريافته در آن، منبع اصلی خبر هاآرتص است، نوشته بود که ورزشکاران ايران و اسرائيل در پروازی که آنها را از فرانسه به لس‌آنجلس برای حضور در المپيک ويژه می‌برد، با يکديگر به طور اتفاقی هم پرواز شدند و نخستين تماس آنها با يکديگر در همين پرواز بود.

در این مورد رئوبن آستراخان می‌گويد: «شما برای وقت گذراندن در يک پرواز ۱۲ ساعته چه کار می‌کنيد؟ با بغل‌دستی‌تان حرف می‌زنيد». به گفته او، حرف‌ها در مورد ورزش بود که تيم ايرانی به آن اشتياق زيادی نشان می‌داد.

به گفته آستراخان، سرپرستان المپيک ويژه نيز با توجه به اين آشنايی در افتتاحيه مسابقات، نماينده ايران را به گونه‌ای قرار دادند که او می‌بايست مشعل را به نماينده اسرائيلی تحويل می‌داد.

در کنار ورزشکاران ايران و اسرائيل، ورزشکارانی نيز از ۱۶۳ کشور، که در مجموع ۶۵۰۰ نفر بودند، امسال در المپيک ويژه شرکت کردند؛ اين مسابقات يکشنبه ۱۱ مرداد به پايان رسيد.

XS
SM
MD
LG