لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۸

واکنش ایران به سخنان کری: «تحت تأثیر صهیونیست‌ها، بی‌پایه و اغراق‌آمیز»


در واکنشی دیگر به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که «اظهارات بی‌پایه و اغراق‌آمیز مقام‌های آمریکایی» درخصوص برنامه هسته‌ای ایران، «تحت فشار لابی‌های صهیونیستی» انجام می‌گیرد.

وزیر خارجه آمریکا، سه‌شنبه در سخنانی در فیلادلفیا، ضمن دفاع از توافق هسته‌ای با ایران گفته بود که در زمان از سرگیری مذاکرات هسته‌ای همه در دستگاه حاکمه آمریکا آگاه بودند که ایران به «کشوری در آستانه اتمی شدن» تبدیل شده است.

او همچنین گفته بود که بدون این توافق زمان دستیابی ایران به مواد لازم برای ساخت یک بمب اتمی «در حدود دو ماه» بود اما با این توافق این زمان به یک سال افزایش یافته و ایران تا یک دهه و بیشتر در همین سطح باقی خواهد ماند.

این اظهارات خشم آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران را در پی داشت و او در دیدار با اعضای مجلس خبرگان با اشاره به نقش آمریکا در مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی گفت که «در واقع طرف اصلی ما دولت امریکا است اما مسئولان امریکایی خیلی بد حرف می زنند و باید تکلیف اینگونه حرف زدن ها روشن شود».

بلافاصله پس از این سخنان، علی‌اکبر ولایتی مشاور بین‌الملل آیت‌الله خامنه‌ای هم در واکنش به سخنان جان کری اعلام کرد که «سابقه آمریکایی‌ها در مواجهه با جمهوری اسلامی بسیار بد است لذا سخن آقای کری علیه ایران خلاف انتظار ما نبوده است».

اکنون مرضیه افخم، سخنگوی وزارت وزارت خارجه ایران هم گفته است که «مقامات آمریکایی تحت فشار لابی‌های صهیونیستی عادت دارند گاه و بیگاه اظهارات بی‌پایه و اغراق‌آمیزی را در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به زبان آورند».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا وی اضافه کرده، «این که گفته شده ایران در آستانه دستیابی به بمب اتمی بوده یک دروغ بزرگ است. جمهوری اسلامی ایران بر اساس فتوای مقام معظم رهبری و دکترین دفاعی خود هرگز در صدد دستیابی به بمب هسته‌ای نبوده و نخواهد بود».

«دیپلماسی ایران ناکارآمدی تحریم‌ها را ثابت کرد»

سخنگوی وزارت خارجه ایران اما تنها به این بخش از سخنان آقای کری واکنش نشان نداد.

خانم افخم به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد تحریم‌ها هم اشاره کرد و گفت که دیپلماسی جمهوری اسلامی «ناکارآمدی تحریم‌ها را به اثبات رساند و آمریکا را ناگزیر از حضور بر سر میز مذاکرات کرد».

واکنشی به این بخش از سخنان آقای کری که گفته بود قرار گرفتن ایران زیر سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی، پاسخی بود که دستگاه حاکمه آمریکا برای مواجهه با اتمی شدن ایران در دست داشت.

با این حال آقای کری اذعان کرده بود که آمریکا، به وضوح با این واقعیت رو در رو بود که «نه تنها تحریم‌ها به تنهایی برای پایان دادن کار کافی نیستند، بلکه حتی نزدیک هم نیستند».

او همچنین افزوده بود که تحریم‌ها در کند کردن یا توقف حرکت ایران به سوی «قابلیت سلاح هسته‌ای» موفق نبوده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران این اظهارات را جزو دستاوردهای دیپلماسی جمهوری اسلامی برشمرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG