لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۵۳

همزمان با گفته‌های وزیر خارجه عربستان سعودی، مبنی بر اینکه قطع روابط با ایران شامل مراسم حج نمی‌شود، مدیرکل روابط عمومی سازمان حج و زیارت ایران، خبر داد که دستوری درباره خروج دست‌اندرکاران برگزاری مراسم حج از عربستان صادر نشده است.

به گزارش وب سایت تابناک، مهدی شهسواری، روز دوشنبه ۱۴ دی، گفت: «چیزی درباره خروج افراد سازمان یا بعثه به ما گفته نشده و وزارت خارجه کشورمان در این باره مکاتبه‌ای نداشته است».

پیشتر برخی نمایندگان مجلس و رسانه‌ها اعلام کردند که قطع روابط ایران و عربستان بر اعزام زائران ایرانی حج واجب در سال آینده تأثیرگذارخواهد بود.

از جمله محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس، گفته بود که توقف اعزام به حج، از تبعات قطع روابط دو کشور خواهد بود.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد، نیز روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که اگرچه سیاست سازمان حج و زیارت درگیرنشدن در مسایل سیاسی است، اما به طور طبیعی «قطع روابط سیاسی بر حوزه‌های دیگر نیز تأثیر می‌گذارد».

با این همه سازمان حج و زیارت، در بیانیه‌ای گزارش‌ها درباره توقف مراسم حج را «غیرمستند» خواند و اعلام کرد که این سازمان و بعثه رهبر جمهوری اسلامی در این باره «با در نظر گرفتن مسائل شرعی» و نظر مسئولان «بلندپایه نظام و دولت» تصمیم‌گیری خواهند کرد.

در همین حال شورای برنامه‌ریزی بعثه رهبر جمهوری اسلامی نیز اعلام کرد که موضوع حج واجب سال آینده از طریق شورای عالی حج و شورای عالی امنیت ملی «پیگیری و با در نظر گرفتن مسایل شرعی اقدام خواهد شد».

روز دوشنبه و یک روز پس از اعلام قطع رابطه عربستان با ایران، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، توضیح داد که این قطع رابطه شامل پایان یافتن تمامی مناسبات تجاری و هم‌چنین لغو پروازها بین دو کشور می‌شود اما مسئله سفر ایرانیان به مراسم حج را در بر نمی‌گیرد.

اعزام زائران ایرانی به حج عمره از فروردین ماه و پس از ماجرای «تعرض» به دو نوجوان ايرانی در جده متوقف شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG