لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۴۵

گروه حکومت اسلامی مسئولیت انفجار انتحاری آنسباخ را پذیرفت


در حالی که مقام‌های امنیتی آلمان از کشف ویدئویی مبنی بر اعلام وفاداری عامل انفجار انتحاری یکشنبه‌شب آنسباخ به داعش خبر داده‌اند، این گروه نیز مسئولیت این حمله را پذیرفته و عامل انتحاری را «یکی از سربازان حکومت اسلامی» خوانده است.

بعد از ظهر دوشنبه چهارم مرداد و در حالی که مقام‌های امنیتی و قضایی آلمان به تشریح یافته‌های خود در مورد عامل حمله انتحاری یکشنبه‌شب می‌پرداختند، گروه حکومت اسلامی از طریق شبکه خبری منسوب به خود، اعماق، مسئولیت این حمله را پذیرفت و ادعا کرد که عامل این انفجار «یکی از سربازان حکومت اسلامی» بوده است.

این اعلام دقایقی پس از آن صورت گرفت که خبرگزاری‌ها به نقل از مسئول ارشد امنیتی منطقه بایرن نوشتند که پس از کشف تلفن همراه عامل انتحاری، ویدئویی به زبان عربی در آن کشف شده که عامل انتحاری در آن به گروه داعش ابراز وفاداری کرده است.

این مهاجم ۲۷ ساله، در ویدئوی کشف شده اعلام کرده که اقدام به حمله «تلافی‌جویانه» علیه آلمان خواهد کرد.

یوآخیم هرمان، مسئول ارشد امنیتی منطقه بایرن، تأکید کرده بود که کشف این ویدئو، به طور قوی امکان تروریستی بودن این انفجار را مطرح می‌کند.

به گفته این مقام امنیتی علاوه بر تلفن همراهی که این ویدئو بر آن ضبط شده، مواد قابل استفاده برای ساخت بمب هم در منزل مهاجم کشف شده است.

در انفجار آنسباخ که در ساعات پایانی یکشنبه شب و در نزدیکی یک کنسرت فضای باز روی داد، عامل انتحاری ۲۷ ساله که یک پناهجوی سوری است، کشته شد و چندین نفر زخمی شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها عامل انتحاری قصد داشته ابتدا به کنسرت برود اما پس از ممانعت از ورود او به کنسرت به دلیل نداشتن بلیت، خود را در برابر یک بار منفجر کرده است.

جزئیات دیگری که در مورد این عامل انتحاری منتشر شده، نشان می‌دهد که او در مدت اقامت خود در آلمان دو بار اخطار اخراج به بلغارستان گرفته که نخستین اخطار در دسامبر ۲۰۱۴، اواخر پاییز ۹۳، به او داده شده است.

به گفته مقام‌های آلمان، این عامل انتحاری کمتر از دو هفته پیش نیز، اخطار دیگری برای اخراج به بلغارستان دریافت کرده است. چرا که بلغارستان نخستین کشوری است که او در آن درخواست پناهندگی داده است.

همچنین به گفته شهردار آنسباخ، او دو بار برای خودکشی تلاش کرده است.

انفجار آنسباخ، چهارمین اقدام خشونت‌بار در یک هفته گذشته در جنوب آلمان است. ۲۹ تیرماه، یک پناهجوی ۱۷ ساله پاکستانی، که خود را افغان معرفی کرده بود، با چاقو و تبر به مسافران یک قطار وورتسبورگ حمله کرد و پس از آن که چهار هنگ‌کنگی و یک آلمانی را زخمی کرد، توسط پلیس کشته شد.

جمعه‌شب گذشته نیز یک نوجوان ۱۸ ساله آلمانی-ایرانی، در یک حادثه تیراندازی در مونیخ، ۹ تن از جمله هفت نوجوان را کشت و پس از زخمی کردن چندین تن دیگر به زندگی خود پایان داد.

روز یکشنبه هم ساعاتی پیش از انفجار آنسباخ، یک پناهجوی ۲۱ ساله سوری پس از آنکه با استفاده از قمه، یک تن را کشت و دو تن دیگر را مجروح کرد، بازداشت شد. پلیس مقتول را یک زن باردار لهستانی معرفی کرده است.

XS
SM
MD
LG