لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۴۹

اشاره‌های انتخاباتی احمدی‌نژاد؛ «سرمایه‌گذاری برای حضور مشایی»


محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، در پیام نوروزی خود با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، بار دیگر گفت که «حق انتخاب با مردم است»، و افزود که رهبر جمهوری اسلامی هم فقط یک رأی دارد.
پیش از این نیز محمود احمدی‌نژاد گفته بود که در انتخابات آینده ریاست جمهوری همه باید تابع تصمیم ملت باشند.
در گفت‌وگویی با رادیو فردا، علیرضا نامور حقیقی، تحلیلگر مسائل سیاسی ایران در کانادا، به پرسش‌هایی درباره اشاره‌های انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد در پیام نوروزی‌اش پاسخ داده است.
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:28 0:00
لینک مستقیم

آقای نامور حقیقی، ارزیابی شما از اشاره‌های انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد در پیام نوروزی‌اش چیست؟
حیات سیاسی آقای احمدی‌نژاد و نیروهای هوادارش در گرو انتخابات آینده است. با توجه به اینکه امکان دستگیری اطرافیان آقای احمدی‌نژاد به خاطر پرونده‌هایی که در فساد مالی وجود دارد، بسیار زیاد است و تقریباً بخشی از آنها احکام قضایی‌شان هم صادر شده و فقط منتظر اضافه کردن تاریخ به آن احکام است، تنها راه نجات آقای احمدی‌نژاد این است که بتواند چهره‌ای در انتخابات معرفی کند و آن چهره برنده بشود.

سرمایه‌گذاری آقای احمدی‌نژاد در انتخابات روی آقای مشایی است. با توجه به مشکلاتی که برای حضور چهره‌های قدرتمند اصلاح‌طلب مثل آقای خاتمی و رفسنجانی در انتخابات وجود دارد، آقای احمدی‌نژاد برداشتش این است که نهادهای قدرت از حضور افرادی مثل آقای ناطق، آقای هاشمی و آقای خاتمی خوشحال نیستند و تمایلی به حضور این افراد ندارند و بنابر این آقای احمدی‌نژاد مطمئن است که با حضور آقای مشایی در انتخابات، برنده قاطع انتخابات خواهد شد.
نظرسنجی‌هایی که خود ریاست جمهوری هم انجام داده است مؤید این وضعیت است. در نتیجه با توجه به اینکه جناح مقابل آقای احمدی‌نژاد نمی‌تواند با چهره‌های قدرتمند شرکت کند و امکان حضورش وجود ندارد بنابر برنده این وضعیت آقای احمدی‌نژاد خواهد بود.
آقای احمدی‌نژاد انتخابات ریاست جمهوری را اوج مردم‌سالاری خوانده و در صحبت‌های نوروزی‌اش اشاره می‌کند که بایستی رئیس‌جمهور آینده با رأی قاطع انتخاب شود. منظور از قاطعیتی که ایشان از آن نام می‌برد چیست؟
آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد بگوید که اگر در انتخابات شرکت نکند کاندیداهای جناح اصولگرا احتمالاً بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ میلیون رأی نخواهد آورد. بنابر این حرف استراتژیکش این است که اگر ما در انتخابات شرکت کنیم می‌توانیم آرای قاطع ملت را جذب کنیم.
بنابر این می‌خواهد نظام را بر سر یک دو راهی قرار دهد تا یا به حضور آنچه که به آن جریان «انحرافی» گفته است، رضایت بدهد و یا اینکه قبول کند که انتخابات با آرای کم برگزار شود که تحلیل آقای احمدی‌نژاد این است که تنها راه برون‌رفت از این بحران بنیادی، آرا و مشارکت مردم است که آن هم فقط در صورتی متصور است که کاندیدای آقای احمدی‌نژاد که آقای مشایی است، تأیید صلاحیت شود.
آقای نامور حقیقی، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در پیام نوروزی‌اش به مشکلات داخلی کشور اذعان می‌کند و از سهل‌انگاری‌ها گلایه‌مند است. تلنگر انتقادی ایشان دقیقاً به سمت و سوی کدام یک از مقامات ارشد جمهوری اسلامی است؟
کم کم دارد تبلیغات تلویزیون و نهادهای حاکمیت دارد این مسئله را مطرح می‌کند که فقط مسئله تحریم نبوده است که مشکلات اقتصادی را در جامعه ایجاد کرده است بلکه سوء مدیریت و ناکارآمدی و سهل‌انگاری مدیران دولتی اقتصادی از جمله مدیران آقای احمدی‌نژاد یکی از ارکان اساسی در چالش‌های اقتصادی است که در جامعه ایران به وجود آمده است به وِیژه در بار تورم و تغییرات نرخ ارز.
آقای احمدی‌نژاد در گذشته که قول رفع بیکاری و وعده‌هایی از این قبیل را می‌داد امسال فقط مسئله‌اش را به انتخابات موکول کرد و در عین حال در پیامش می‌خواست بگوید که دشمنان خارجی و دشمنان داخلی با هم توافق کرده‌اند تا دولت را مسبب این وضع نشان بدهند.
او در واقع می‌خواست از زیر بار مسئولیتی که متوجه دولت است شانه خالی کند و این در حقیقت از جنبه تبلیغاتی کارش را دارد در دولت آغاز می‌کند و در صحبت‌های آقای خامنه‌ای هم به نظر من اشاره و تبلیغ به سهل‌انگاری، متوجه بخش اجرایی است و کسی که این سهل‌انگاری متوجه اوست، آقای احمدی‌نژاد خواهد بود.
XS
SM
MD
LG