لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۵۶

جان کری با اختیار رفع تحریم‌های ایران راهی وین می‌شود


وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از سفر جان به وین برای گفت‌وگو با محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی خبر داد و همزمان کاخ سفید حکم تفویض اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا به جان کری در زمینه رفع تحریم‌های هسته‌ای را منتشر کرد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه، آقای کری قرار است روز شنبه در وین نشست سه‌جانبه‌ای با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همتای ایرانی خود، محمدجواد ظریف خواهد داشت، تا با آنها در مورد توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پیشاپیش دیدار روز شنبه وین، در این بیانیه تأکید کرده که «همه طرف‌ها به برداشتن گام‌های مؤثر در مسیر روز اجرای برجام ادامه می‌دهند، تا از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل شود».

همزمان دفتر سخنگوی کاخ سفید، متن حکمی را منتشر کرده که در آن باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا، اختیارات لازم را در مورد رفع تحریم‌های ایران به وزیر خارجه خود تفویض کرده است.

آقای اوباما در اواخر مهرماه، در گام اجرایی مهمی در راستای اجرای تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای، به دولت این کشور دستور داده بود که تحریم‌ها علیه ایران را در روز اجرای توافق هسته‌ای لغو کند.

پس از آن وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز اعلام کرد که به دنبال دستور آقای اوباما، با اجرایی شدن برجام، مجوز لغو تحریم‌ها علیه دولت ایران را صادر می‌کند.

پیشتر در روز جمعه گزارش‌هایی به نقل از منابع دیپلماتیک در ژنو منتشر شده بود، که از دفتر سازمان ملل در این شهر، خواسته شده برای نشست قریب‌الوقوع نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی آماده باشد، اما رفته رفته با پررنگ شدن احتمال انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز شنبه، وین به عنوان محل احتمالی چنین دیداری مورد اشاره قرار گرفت.

در همین حال استفان دوژاریک، سخنگوی سازمان ملل شامگاه جمعه با اشاره به احتمال برگزاری دیداری در وین، اعلام کرد که «اگر همه چیز به خوبی پیش برود، دبیرکل سازمان ملل بیانیه‌ای صادر خواهد کرد».

نیاز به «تأیید مستقل»

ساعتی پیش از اعلام سفر جان کری به وین، سخنگوی کاخ سفید گفته بود که ایران اقدامات مهمی در تکمیل تعهدات خود برای اجرایی شدن توافق هسته‌ای وین انجام داده است اما برچیده شدن تحریم‌ها نیازمند تأیید مستقل این اقدامات است.

جاش ارنست در عین حال با اشاره به «دلایل گسترده بی‌اعتمادی به ایران» تأکید کرده بود که ایران تا زمان انتشار گزارش تأییدی آژانس، از تحریم‌ها خلاصی نخواهد یافت.​

در سوی دیگر اقیانوس اطلس اما منابع دیپلماتیک اعلام کردند که اتحادیه اروپا آماده است تا به محض تأیید آژانس مبنی بر اجرای تعهدات توافق اتمی وین از سوی تهران، تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند، و در این زمینه کشورهای اروپایی دستورالعملی دقیق را تهیه کرده‌اند که هم‌اکنون در اختیار هلند، رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپاست.

ایران در هفته‌های گذشته بر اساس تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای، بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود از جمله همه ذخیره ۲۰ درصدی اورانیم غنی‌شده را به روسیه ارسال کرد و در عین حال روز پنجشنبه اعلام کرد که قلب رآکتور آب سنگین اراک را پر کرده است.

هر دوی این اقدامات کلیدی از سوی آمریکا تأیید شده و دیگر اعضای گروه پنج به اضافه یک هم از آن استقبال کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG