لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۱۱

امید کوکبی و اتهاماتی که «غیرقابل قبول هستند»


غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، روز یکشنبه در مورد وضعیت امید کوکبی، بر «اتهام جاسوسی» او تأکید کرد و گفت که حکم ۱۰ سال زندان او قطعی است.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری ایلنا،‌ سعید خلیلی وکیل مدافع او می‌گوید امید کوکبی بیش از پنج سال و سه ماه در زندان بوده و علاوه بر سختگیری‌هایی که نسبت به او روا داشته شده، تا کنون از مرخصی نیز محروم بوده است.

امید کوکبی، دانشجوی رشته فوق دکترا در دانشگاه آستین تگزاس که برای دیدن خانواده‌اش به تهران رفته بود، در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ به اتهام ارتباط با دولت متخاصم در تهران بازداشت و زندانی شد. او اخیراً به خاطر ابتلا به سرطان در بیمارستان بستری شد و پزشکان کلیه راستش را خارج کردند.

حسین قویمی درباره وضعیت امید کوکبی با محمد ملکی، رئیس پیشین دانشگاه تهران پس از انقلاب و همچنین علی افشاری، تحلیل‌گر سیاسی در واشینگتن، گفت‌وگو کرده است.

محمد ملکی که در کمپینی برای آزادی امید کوکبی فعالیت می‌کند، اتهام جاسوسی او را غیرواقعی می‌داند و به نقل از امید کوکبی می‌گوید که در ایران از او خواسته بودند که در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی با آنان همکاری کند و چون او از انجام این کار سر باز زده، او را زندانی کرده‌اند.

علی افشاری نیز، «اتهام ارتباط با دولت متخاصم» را غیرقابل قبول می‌داند، چرا که به گفته او دولت آمریکا از منظر مقام‌های وزارت خارجه ایران، «دولت متخاصم» محسوب نمی‌شود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG