لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۳۶

شاکیان پرونده قاری مشهور، خواستار «رسیدگی دوباره» به پرونده هستند


پس از انتشار گزارش‌ها درباره مختومه شدن پرونده سعید طوسی، قاری مشهور، به اتهام «تجاوز جنسی» و «لواط» با نوجوانان قاری قرآن، خبرگزاری قرآنی ایکنا، اعلام کرد که سه شاکی آقای طوسی، در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی دوباره به این پرونده شده‌اند.

خبرگزاری ایکنا، روز جمعه ۳۰ مهر، به نقل از «یک منبع آگاه» اعلام کرد که سه شاکی این پرونده در حال تهیه نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه هستند که در آن «ضمن اعلام برائت از رسانههای بیگانه و فضاسازی دشمنان به ویژه در فضای مجازی» رسیدگی به این پرونده را خواستار شده‌اند.

انتشار این گزارش درباره نامه سه نفر از شاکیان آقای طوسی در حالی است که به نوشته تعدادی از سایت‌های خبری تعداد شاکیان این پرونده بیش از ۱۰ نفر بوده اما برخی شکایت نکرده و گفته‌اند که «در دادگاه به عنوان شاهد حضور خواهند یافت».

سه نفر از این شاکیان اما در مصاحبه با برنامه «صفحه آخر» صدای آمریکا اعلام کرده بودند که آقای طوسی از سال ۹۱ با شکایت آنان با اتهام‌هایی چون «تجاوز جنسی» و «لواط» تحت تعقیب قرار گرفته اما در‌‌ نهایت با دخالت «علی مقدم مسئول ارتباطات دفتر رهبر جمهوری اسلامی، رئیس قوه قضائیه و دادستان تهران»، برای او قرار منع تعقیب صادر شده است.

به گفته یکی از این نوجوانان، اعضای شورای عالی قرآن از جمله علی مقدم، مسئول ارتباطات دفتر رهبر جمهوری اسلامی، محمدرضا حشتمی معاون قرانی وزیر ارشاد، از «اعترافات و توبه‌نامه‌های» آقای طوسی مبنی بر «ارتباطات ناسالم» با قاریان نوجوان قران اطلاع داشته‌اند اما «عکس‌العملی نشان نداده‌اند».

در این زمینه آقای حشتمی روز پنج شنبه ۲۹ فروردین، در یادداشتی در وب‌سایت تابناک اعلام کرده بود که «صرف‌نظر از ماهیت موضوع و وقوع یا عدم وقوع جرم که کاملاً به حوزه قضائی مربوط است، انتشار آن مصداق اشاعه فحشا می‌باشد».

او در این یادداشت در عین حال نوشت که «خطای» افرادی چون روحانیون و قاریان قران « ناخودآگاه باورهای دینی مردم را تضعیف می‌کند».

در همان روز آقای طوسی در بیانیه‌ای ضمن رد این اتهام‌ها اعلام کرده بود که مخالفان جمهوری اسلامی او را «واسطه هتاکی» به رهبر ایران قرار داده‌اند.

او در پایان این بیانیه نوشته بود: «برادران و خواهران ایمانی را از آلودن ذهن‌شان به اکاذیب و اتهامات ناجوانمردانه دشمنان قرآن و اسلام برحذر می‌دارم که مبادا... با صدور بیانیه‌های دو پهلو آب به آسیاب دشمن بریزد».

انتشار این گزارش‌ها در روزهای گذشته در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشته است.

در همین حال عباس سلیمی، از قاریان مشهور، ضمن حمله شدید به صدای آمریکا در عین حال اعلام کرده که قوه قضاییه باید «هر متخلفی را بازخواست کند».

محسن موسوی‌بلده، دیگر قاری مشهور، نیز از «جامعه قرانی» خواسته که «جریان خروج از این فتنه را مدیریت کند».

او در عین حال خواستار آن شده که این پرونده به عنوان یک «پرونده حساس» قضایی، «خارج از نوبت» رسیدگی شود.

درخواست‌ها برای رسیدگی به این پرونده درحالی مطرح شده که سه شاکی آقای طوسی در مصاحبه با برنامه «صفحه آخر» صدای آمریکا اعلام کرده‌اند که ۹ سی دی حاوی مکالمات آقای طوسی با آنان که به اقدامات خود اقرار کرده، «دو توبه‌نامه به دست خط خود آقای طوسی» و «پیامک‌های وی به نوجوانان» در پرونده موجود بوده است.

در این برنامه همچنین یک فایل صوتی که گفته می‌شود مربوط به مکالمه تلفنی آقای طوسی با یکی از شاگردانش به نام آقای مظفری است، پخش شده است.

در این فایل صوتی فردی که ادعا شده سعید طوسی است، می‌گوید: «خود حضرت آقا (رهبر جمهوری اسلامی) می‌داند و کاملاً در جریان است؛ ولی از بس سیستم قضایی ما مشکل دارد،... دو سه سال است قضیه دارد پیچ می‌خورد. حضرت آقا (رهبر جمهوری اسلامی) به آقای لاریجانی فرمودند که پرونده را جمع کنید».

یکی از این نوجوانان همچنین اعلام کرده که پیگیری‌ها درباره این پرونده به نتیجه‌ای نرسیده و در نهایت قضات دست اندرکار این پرونده اعلام کرده‌اند که غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، این پرونده را «نزد خود نگه داشته» و اجازه پیگیری آن را نمی‌دهد.

XS
SM
MD
LG