لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۳

فرمانده ناجا: یک شکایت تجاوز و دو شکایت زورگیری در پرونده قزوین


حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران، برخی گزارش‌ها در مورد وقوع یک «تجاوز گروهی» در قزوین را «تشویش اذهان عمومی» خوانده و در عین تأیید کرده که در این پرونده سه نفر، از جمله یک نفر در «تجاوز به عنف» شکایت کرده است.

به گزارش ایسنا، فرمانده نیروی انتظامی ایران، روز چهارشنبه ششم آبان، به خبرنگاران گفته است که در اتفاق قزوین تنها «یک مورد تجاوز به عنف» صورت گرفته، اما «این خبر که گروهی مسلح با استفاده از سلاح گرم افراد را به درخت بسته و به آنها تجاوز کرده‌اند، درست نیست».

آقای اشتری تأکید کرده که حادثه «به شکلی که در رسانه‌ها اعلام شده» نبوده و برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها «به اشتباه به این موضوع پرداخته‌اند» که موجب «تشویش اذهان عمومی» شد. او خواستار آن شده که «رسانه‌ها قبل از درج اخبار اطلاعات دقیق را از مراجع قضایی و انتظامی اخذ کنند».

روزنامه فرهیختگان در شماره روز دوشنبه خود خبر داده بود که «۱۰ نفر که سه نفرشان هم مسلح بوده‌اند» در ماه‌های گذشته «بیش از سه بار» به دختران و پسرانی که به صورت گروهی برای تفریح به «یکی از جنگل‌های باراجین و جاده زرشک» در شمال قزوین رفته بودند، حمله کرده، پسرهای جوان را «با تهدید سلاح گرم به درخت بسته» و «به دخترهای این گروه تجاوز کرده بودند».

بر اساس این گزارش برای متهمان این پرونده که «یک ماه پیش دستگیر شده‌اند، کیفرخواست اعدام صادر شده است».

در واکنش به این گزارش جمال انصاری، رئیس کل دادگستری استان قزوین، خبر داد که این پرونده «تجاوز به عنف» در «دادگاه کیفری یک» در حال رسیدگی است، اما همزمان «شایعات» درباره «تجاوز به دختران مدرسه» در این پرونده را «کذب محض» خواند.

یک روز پس از این گفته‌ها، دادستان قزوین اعلام کرد که در این پرونده تاکنون «تعرض اثبات نشده» و «برخلاف گمانه‌زنی‌ها جنایت باندی و امثالهم واقعیت ندارد».

اسماعیل صادقی نیارکی، در عین حال خبر داد که یک «پسر ۱۹ ساله» و «چند نفر از همدستان او» تنها به دلیل «سرقت» دستگیر شده‌اند.

اکنون خبرگزاری ایسنا به نقل از حسین اشتری، فرمانده کل پلیس ایران، نوشته است که پرونده قزوین «سه شاکی» دارد، که «یک نفر از آنها به دلیل تجاوز به عنف و مابقی آنها به دلیل خفت‌گیری و سرقت از متهمان شکایت کردند».

او افزوده است که این حادثه در نیمه دوم شهریورماه اتفاق افتاده و با همکاری مراجع قضایی «تمامی مجرمان بازداشت شده‌اند».

در گزارشی که روزنامه فرهیختگان منتشر کرده بود، حادثه قزوین با حادثه تجاوز به شرکت‌کنندگان یک مهمانی خصوصی در خمینی شهر در سوم خردادماه سال ۹۰ مقایسه شده بود که در آن، «۱۳ نفر» مسلح به سلاح سرد، با ورود به يکی از باغ‌های اطراف خمينی‌شهر اصفهان، هشت مرد شرکت‌کننده در يک مهمانی خصوصی را حبس و با ربودن شش زن حاضر در اين مهمانی و انتقال آنها به محلی ديگر به آنها تجاوز کردند.

با این حال در مورد حادثه اخیر، دادستان قزوین گفته بود که ادعای برخی از شاکیان مبنی بر «تعرض»، تاکنون «به اثبات نرسیده است»، و با رد تشابه این حادثه با حادثه چهار سال پیش در خمینی‌شهر، رسانه‌هایی را که به گفته او با «انتشار اخبار کذب با انگیزه‌های ماجراجویی» موجب «ایجاد جو ناامنی» در جامعه می‌شوند به «پیگرد قضایی» تهدید کرده بود.

XS
SM
MD
LG