لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۰۵

مایک پنس: ایران در جدیت رئیس‌جمهور جدید آمریکا تردید نکند


دونالد ترامپ و مایک پنس در مراسم سوگند ریاست جمهوری

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، بار دیگر توافق هسته‌ای با ایران را «توافقی وحشتناک» توصیف کرد که دولت دونالد ترامپ «در حال ارزیابی آن است» و به ایران هشدار داد که در «جدیّت» رئیس‌جمهور تازه آمریکا تردید نکند.

در گفت‌وگویی با شبکه خبری ای.بی.سی که روز یکشنبه پخش شد، آقای پنس تأکید کرد که ایران به توافقی با جامعه بین‌المللی دست یافته که «رئیس‌جمهور، من و دولت ما همچنان آن را توافقی وحشتناک می‌دانیم».

او افزود که هم‌اکنون که صحبت می‌کنیم ما در حال ارزیابی آن هستیم.

دونالد ترامپ پیشتر در دوران تبلیغات انتخاباتی‌اش، توافق هسته‌ای ایران را «بدترین توافق ممکن» توصیف کرده بود، و وعده داده بود که در صورت به قدرت رسیدن در آن بازنگری خواهد کرد.

با این حال وزیران دفاع و امور خارجه در کابینه آقای ترامپ پیشتر گفته‌اند که توافق هسته‌ای ایران بهتر است حفظ شود اما در اجرای آن سختگیری بیشتری به عمل آید.

در این زمینه آقای پنس گفته است که تصور می‌کند رئیس‌جمهور در روزهای آینده در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد کرد. او اضافه کرده که آقای ترامپ در این مورد به سخنان همه مشاورانش گوش خواهد داد، اما مرتکب اشتباه نخواهد شد.

ایران و ایالات متحده در نزدیک به چهار دهه گذشته و پس از ماجرای اشغال و گروگان‌گیری در سفارت آمریکا در سال ۵۸، روابط رسمی دیپلماتیک نداشته‌اند اما پس از روی کار آمدن حسن روحانی در ایران، دو طرف به طور فشرده و رودررو گفت‌وگوهایی را پیش بردند که به توافق هسته‌ای وین انجامید.

با این حال از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، به ویژه پس از آنکه ایران دست به آزمایش یک موشک بالستیک زد، جنگ لفظی میان دو طرف تشدید شده است.

در این زمینه آقای ترامپ در روزهای گذشته، به تواتر به ایران هشدار داده است که «با آتش بازی نکند».

او روز پنجشنبه ۱۴ بهمن هم تأکید کرده بود که «ایران در حال به زانو در آمدن و فروپاشی بود ولی آمریکا با توافق اتمی، آن را نجات داد».

آقای ترامپ روز جمعه نیز در توئیت دیگری تأکید کرد که ایران «متوجه نیست که رئیس‌جمهور اوباما تا چه حد با آنها مهربان بوده است؛ اما من این طور نیستم».

حال معاون آقای ترامپ هم در همین زمینه به ایران هشدار داده و گفته است که بهتر است ایران نگاهی به تقویم بیندازد و دریابد که رئیس‌جمهور جدیدی در کاخ سفید مستقر شده است.

آقای پنس پس از آن تأکید کرده، ایران نباید در جدیت رئیس‌جمهور جدید آمریکا تردید کند.

پیشتر در روز جمعه هم مایکل فلین، مشاور امنیت ملی آقای ترامپ، در بیانه‌ای هشدار داده بود که دولت آمریکا دیگر اقدامات تحریک‌آمیز ایران را که تهدیدی برای منافع آمریکا هستند، تحمل نخواهد کرد، و «روزهای چشم‌پوشی بر اقدامات خصمانه وتهاجمی ایران در قبال آمریکا و جامعه بین‌المللی به پایان رسیده است».

دیدن نظرات (۲۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG