لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۳۴

نماینده مجلس: کمیسیون آموزش از تغییر غیرمنتظره رئیس دانشگاه آزاد بی‌خبر بوده است


حمید میرزاده (چپ) رئیس برکنار شده دانشگاه آزاد، در کنار جانشینش علی‌محمد نوریان

پس از برکناری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش مجلس این اقدام را «غیرمنتظره و تعجب‌برانگیز» خواند و اعلام کرد که کمیسیون آموزش از این تغییر بی‌خبر بوده است.

هیئت امنای دانشگاه آزاد روز یکشنبه سوم اردیبهشت، در یک جلسه فوق‌العاده، حمید میرزاده را از ریاست این دانشگاه برکنار و علی محمد نوریان را به عنوان سرپرست منصوب کرد.

ساعاتی پیش از انتشار این حکم، خبرگزاری تسنیم خبر داد که جلسه فوق‌العاده روز یکشنبه این هیئت به درخواست چهار عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد برگزار شده است.

با این حال تا کنون دلیل رسمی برکناری حمید میرزاده از ریاست دانشگاه آزاد اعلام نشده است.

در زمینه این تغییر روز دوشنبه محمود صادقی نماینده تهران در مجلس، این اقدام را «غیرمنتظره و تعجب‌برانگیز» توصیف کرد.

آقای صادقی که عضو کمیسیون آموزش مجلس است همچنین گفت که این کمیسیون اطلاعی از این تصمیم نداشته است.

او تأکید کرد که عملکرد حمید میرزاده در دوران مدیریتش «مثبت» بوده و «تغییر یکباره او بدون مشورت با سایر دستگاه‌های مرتبط در این حوزه غیرعادی به نظر می‌آید».

روز دوشنبه یاسر هاشمی، رئیس دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد و فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، نیز تغییر ناگهانی مدیریت دانشگاه آزاد در آستانه انتخابات را «حساسیت برانگیز و نگران‌کننده» خواند.

آقای هاشمی همچنین گفت که برکناری آقای میرزاده سه ماه قبل از مدت حکم قانونی «خلاف جهت ثبات و رشد» دانشگاه آزاد است.

رایست هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی به عهده اکبر هاشمی رفسنجانی بود اما پس از درگذشت او علی‌اکبر ولایتی با حکم رهبر جمهوری اسلامی عهده‌دار این مسئولیت شد.

هیئت امنای دانشگاه آزاد متشکل از سه عضو هیئت مؤسس، سه نفر از اعضای تمام‌وقت هیئت علمی دانشگاه‌ها، و نیز وزیران بهداشت و علوم، و رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌هاست.​

علی‌محمد نوریان، سرپرست کنونی دانشگاه آزاد، در اسفندماه ۱۳۹۳ با نظر اعضای هیئت مؤسس دانشگاه آزاد به عنوان دبیر این هیئت انتخاب شده بود.

حمید میرزاده که پیش از آقای نوریان دبیر هیئت مؤسس دانشگاه آزاد بود، در شهریور ۱۳۹۲ و پس از به قدرت رسیدن دولت حسن روحانی، به عنوان رئیس دانشگاه آزاد انتخاب شده بود. آقای میرزاده، در دوره ریاست عبدالله جاسبی رئیس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی، نیز معاون وی بود.

پیش از ریاست حمید میرزاده در دانشگاه آزاد، در اسفندماه سال ۱۳۹۰ نیز پس از کشمکش بسیار، فرهاد دانشجو، برادر کامران دانشجو وزیر وقت علوم در کابینه احمدی‌نژاد، جانشین عبدالله جاسبی شد.

از سال ۱۳۸۸ نیز مالکیت دانشگاه آزاد و نحوه اداره آن موضوع درگیری میان دولت محمود احمدی‌نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس وقت هیئت مؤسس این دانشگاه بود.

در آن زمان در حالی که هیئت مؤسس رأی به وقف اموال و ساختمان‌های این دانشگاه داد، آیت‌الله خامنه‌ای وقف این مجموعه را دارای اشکال حقوقی و قانونی دانست.

XS
SM
MD
LG