لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۴

عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر، روز دوشنبه در مراسم تشییع قربانیان انفجار کلیسای جامع قبطی در قاهره، این حادثه را یک حمله «انتحاری و تروریستی» توصیف کرد.

به گزارش روزنامه الاهرام چاپ مصر، رئیس‌جمهور این کشور با حضور در مراسم تشییع قربانیان انفجار روز یکشنبه ۲۱ آذر در کلیسای جامع قبطی که در کنار یادبود سرباز گمنام برگزار شد، گفت: ‌«عامل انفجار روز گذشته جوانی ۲۲ ساله به نام محمد شفیق محمد مصطفی است که کمربند انفجاری خود را در کلیسا منفجر کرده است».

او اضافه کرد که «تا کنون چهار نفر در ارتباط با این حمله دستگیر شده‌اند که یکی از آنها یک زن است».

انفجاری مهیبی که روز یکشنبه در مهم‌ترین کلیسای جامع مسیحیان قبطی در قاهره، هنگام مراسم نیایشبه وقوع پیوست، قربانیان زیادی بر جای نهاد و آخرین گزارش‌ها از کشته شدن ۲۴ نفر و زخمی شدن ۴۹ تن دیگر حکایت دارد.

مقام های امنیتی مصر گفته‌اند که وزن بمب منفجرشده حاوی TNT در کلیسای قبطی‌های ۱۲ کیلوگرم بوده و در گوشه کلیسا که محل عبادت زنان بوده منفجر شده است.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت حمله این انفجار را بر عهده نگرفته است. رئیس‌جمهور مصر نیز در سخنانش هیچ گروهی را متهم به این اقدام نکرد.

مقام‌های در تبعید گروه اخوان المسلمین و گروه‌های شبه‌نظامی مصری، در کنار جامعه جهانی این حملات را محکوم کرده‌اند و تنها گروه حکومت اسلامی است که در صفحات مجازی خود، از این بمب‌گذاری ابراز خوشحالی کرده است.

در مصر، خبرگزاری منا می‌گوید عامل انتحاری این انفجار و سه بازداشتی دیگر از شهر فیوم در مرکز مصر هستند و نفر چهارم از منطقه‌ای در حومه قاهره به نام مطریه است که هر دو از مناطقی است که طرفداران جدی اخوان‌المسلمین در آن حضور دارند.

دو روز قبل از انفجار کلیسای قاهره، انفجاری نیز در خیابان «الهرم» در شهر جیزه در استانی با همین نام، به کشته شدن شش تن، شامل چند نظامی و یک بازپرس امنیتی و زخمی شدن سه تن دیگر منجر شد.

در ده‌ها حمله و ضدحمله در شش سال اخیر، صدها تن از نظامیان مصری کشته شده‌اند و مصر نیز می‌گوید تلفات بسیار سنگینی به جنگجویان تشکل‌های اسلامگرا وارد کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG