لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۱۰

هشدار امام جمعه تهران: برخی محصولات فرهنگی از ایدز و سرطان بدترند


امام جمعه تهران ضمن هشدار درباره «ولنگاری فرهنگی» گفته است که بعضی از مجله‌ها، فیلم‌های سینمایی و دیگر محصولات فرهنگی داخل ایران «سم» و «بدتر از میکرب ایدز و سرطان» است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، کاظم صدیقی، روز جمعه هشتم مرداد، در خطبه‌های نماز جمعه تهران اعلام کرده که گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ولنگاری فرهنگی در ایران هم «هشدار» و هم «خون جگر» است.

او با اشاره به فعالیت «۱۰۰ شبکه ماهواره‌ای زبان فارسی» در خارج از کشور افزوده است که این شبکه‌ها «مردم را به لذت‌گرایی دعوت می‌کنند، حدود و ثغور شرعی را درهم می‌شکنند و گناه را عادی می‌کنند».

امام جمعه تهران همچنین گفته است که برخی مجله‌ها، فیلم‌های سینمایی و «خوراک‌های فرهنگی» در داخل ایران «سم» و «بدتر از میکرب ایدز و سرطان» است.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای صدیقی گفته است که «اثر این محصولات فرهنگی از بمب‌های اتم و خمپاره‌ها بدتر است».

او تأکید کرده که این تولیدات فرهنگی، «دین را از بین می‌برد، خانواده‌ها را به هم می‌ریزد، غیرت را از بین می‌برد، مملکت را به یغما می‌دهد، قضیه اندلس را تکرار می‌کند و انقلاب را از درون از بین می‌برد».

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در ماه‌های گذشته از «ترویج و تجلیل» از هنرمندان به قول او «بدون اعتقاد و ولنگار» و همچنین از آنچه «ولنگاری دستگاه‌های فرهنگی» می‌داند، انتقاد کرده است.

او از جمله در نیمه خرداد ماه گفته بود که «در موضوع فرهنگ نوعی ولنگاری و بی‌اهتمامی در دستگاه‌های فرهنگی به چشم می‌خورد، زیرا در تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضرّ، کوتاهی‌هایی انجام می‌شود».

رهبر ایران در سال‌های گذشته نیز در موارد بسیاری «تهاجم فرهنگی» انتقاد کرده و از جمله در سال‌های پایانی دولت اکبر هاشمی رفسنجانی از عبارت «شبیخون فرهنگی» برای هشدار درباره تاثیر گذاری فرهنگ غربی بر فرهنگ ایرانی استفاده کرده بود.

موضوع برگزاری کنسرت‌های موسیقی، صدور مجوز نمایش برخی فیلم‌ها، چاپ برخی کتاب‌ها و برخی از دیگر اقدامات وزارت ارشاد در دولت حسن روحانی مورد انتقاد نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی بوده است.

در واکنش به چنین انتقادهایی علی جنتی، وزیر ارشاد، روز یکشنبه سوم مرداد گفته بود که برخی از انتقادهای امامان جمعه به دلیل «باور کردن» مطالب نادرست برخی وب‌سایت‌هاست.

او از آنان خواسته بود که پیش از سخن گفتن تحقیق کنند که آیا خبر درست هست یا نه.

آقای جنتی پیش از این نیز چندین بار اعلام کرده بود، بولتن‌هایی که از طرف برخی نهادها علیه دولت تهیه می‌شود که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند، «ولی سر تا پایشان دروغ می‌گویند».

XS
SM
MD
LG