لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۵۳

عزم دولت ترامپ برای توسعه دفاع موشکی در مقابله با تهدید «ایران و کره شمالی»


کاخ سفید آمریکا ساعتی پس از مراسم سوگند ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سندی را منتشر کرد که نشان می‌دهد، دولت جدید آمریکا مصمم به «توسعه سامانه دفاع موشکی» برای مقابله با تهدیدهای موشکی ایران و کره شمالی است.

در سندی که در فاصله کوتاهی از ادای سوگند ریاست جمهوری توسط دونالد ترامپ، بر روی وب‌سایت کاخ سفید قرار گرفته، بر وعده‌های دولت آقای ترامپ در حوزه بازسازی توان نظامی آمریکا تأکید شده و از جمله آمده است که «ما بهترین سیستم دفاع موشکی را برای محافظت [از آمریکا] در برابر حملات موشکی دولت‌هایی چون ایران و کره شمالی توسعه خواهیم داد».

سند یاد شده که زیر عنوان «نیروی نظامی خود را دوباره قدرتمند کنیم» منتشر شده، از نیروهای مسلح آمریکا به عنوان «بهترین نیروهای رزمنده دنیا» و «پاسداران آزادی آمریکایی» یاد شده، و تأکید شده که دولت ترامپ تلاش خود را برای بازسازی نیروهای مسلح و همچنین اطمینان از مراقبت شایسته از کهنه‌سربازان به کار خواهد بست.

در این سند همچنین بر موضوعات دیگری از جمله حملات سایبری اشاره شده و تأکید شده است که آمریکا باید اقدامات لازم را برای محافظت از اسرار و سیستم‌های مرتبط با امنیت ملی خود به کار گیرد.

این سند همچنین وعده داده است که دولت ترامپ لایحه بودجه جدید را برای بازسازی نیروی مسلح خود تسلیم کنگره خواهد کرد.

سند بازسازی توان دفاعی آمریکا، از مجموعه اسنادی است که کاخ سفید به محض انجام مراسم سوگند آقای ترامپ منتشر کرده و حاوی رئوس برنامه‌های دولت او در حوزه‌های مختلف است.

با این حال در این مجموعه اسناد اشاره مستقیمی دیگری به ایران نشده است.

گرچه از جمله این اسناد، «اولین برنامه انرژی آمریکا» است که در آن از جمله به عزم دولت ترامپ برای رهایی از «وابستگی به اوپک و هر کشور متخاصم با منافع آمریکا» تأکید شده است.

در همین سند وعده داده شده که دولت ترامپ، متعهد به «فن‌آوری زغال‌سنگی پاک» است و در صدد احیای صنعت زغال سنگ آمریکاست، که «برای مدتی طولانی آسیب دیده است».

در سند دیگری که زیر عنوان «اولین برنامه سیاست خارجی آمریکا» منتشر شده، بر تعهد کابینه ترامپ به اعمال سیاست خارجی متمرکز بر منافع و امنیت ملی آمریکا تأکید شده است.

این سند اولویت اصلی دولت ترامپ را «شکست داعش و دیگر گروه‌های تروریستی اسلامی و افراطی» تأکید شده است. این سند تشریح می‌کند که دولت ترامپ در مسیر «قطع منابع مالی گروه‌های تروریستی»، «گسترش تبادل اطلاعاتی»، «شرکت در جنگ سایبری با هدف اختلال و مقابله با تبلیغات و عضوگیری [این گروه‌ها]» با شرکای بین‌المللی آمریکا همکاری خواهد کرد.

دونالد ترامپ، روز جمعه ۲۰ ژانویه، اول بهمن ماه، به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا ادای سوگند کرد.

گزینه‌های آقای ترامپ برای برخی پست‌های کلیدی در کابینه در روزهای گذشته در سنای آمریکا حضور داشتند، و تا زمان تأیید آنها در سنا، در برخی از نهادها از جمله وزارت‌خانه‌های دفاع و خارجه، معاونان از دولت اوباما عهده‌دار سرپرستی خواهند بود.

دیدن نظرات (۹۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG