لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۰۵

پوشش لحظه به لحظه مراسم تحلیف چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا

دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، با ادای سوگند، رسماً قدرت را در این کشور به دست گرفت. دقایقی پیش از آقای ترامپ، مایک پنس معاون او ادای سوگند کرد. پوشش همزمان مراسم تحلیف آقای ترامپ را در رادیو فردا دنبال کنید.


خلاصه

  • دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکاست و مراسم تحلیف او بر پایه سنتی دیرپا در آمریکا، پیش از ظهر روز جمعه ۲۰ ژانویه به وقت محلی برگزار شد.
  • بر اساس برنامه از پیش تعیین شده، مایک پنس معاون دونالد ترامپ، دقایقی پیش از او ادای سوگند کرد.
  • آقای ترامپ ۷۰ ساله است و مسن‌ترین فردی است که به ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شده است.
  • آقای ترامپ که نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر بود، با پیروزی بر هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها، نام خود را به عنوان رئیس‌جمهور چهل و پنجم ثبت کرد.
  • از میان رؤسای جمهور پیشین آمریکا که در قید حیات هستند، تنها جرج بوش پدر به دلیل بیماری در مراسم تحلیف حضور نداشت، و باراک اوباما در کنار جرج بوش پسر و جیمی کارتر در این مراسم شرکت کرد.
  • انتظار می‌رفت ۹۰۰ هزار تن در مراسم تحلیف حضور داشته باشند، و همزمان گزارش می‌رسد که هزاران تن از معترضان به آقای ترامپ هم در واشینگتن دست به تجمع زده‌اند.
  • آقای ترامپ در شرایطی به قدرت می‌رسد که جمهوری‌خواهان دست کم تا دو سال آینده، کنترل مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را هم در دست خواهند داشت.
  • پس از مراسم تحلیف، باراک اوباما که برای دو دوره ریاست جمهوری را بر عهده داشت ساختمان کنگره را به مقصد محلی که در واشینگتن برای اقامت در نظر گرفته ترک خواهد کرد.
۱۶:۵۱ ۱.۱۱.۱۳۹۵

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، شامگاه پنجشنبه ۳۰ دی ماه، برای حضور در مراسم تحلیف وارد واشینگتن دی سی، پایتخت ایالات متحده، شده است.

۱۶:۵۲ ۱.۱۱.۱۳۹۵

آقای ترامپ بعدازظهر پنجشنبه، از جمله در مراسم اولیه‌ای شرکت کرد که در برابر بنای یادبود لینکلن، ۱۶مین رئیس‌جمهور آمریکا برپا شده بود. او در سخنانی در جمع حاضران در بنای یادبود لینکلن، وعده داد «آمریکایی عظیم برای همه آمریکایی‌ها» بسازد.

۱۶:۵۵ ۱.۱۱.۱۳۹۵
تصویری از حضور دونالد ترامپ و همسرش در بنای یادبود لینکلن
تصویری از حضور دونالد ترامپ و همسرش در بنای یادبود لینکلن

۱۷:۰۹ ۱.۱۱.۱۳۹۵

روایت رویترز از فضای حاکم در آستانه مراسم تحلیف، حاکی است که تدابیر امنیتی شدید در اطراف کاخ سفید و ساختمان کنگره است. خیابان‌های منتهی به کاخ سفید مسدود شده‌اند، و مأموران انتظامی و امنیتی کیف‌های کسانی که تمایل به حضور در مراسم دارند را وارسی می‌کنند.

برای تأمین امنیت هشت کلیومتر مربع فضای اطراف محل برگزاری مراسم، ۲۸ هزار مأمور مستقر شده‌اند، و در واشینگتن دی سی، محل برگزاری مراسم، انتظار هوایی بارانی می‌رود.

۱۷:۱۲ ۱.۱۱.۱۳۹۵

دونالد ترامپ در نخستین توئیت خود در روز تحلیف، گفته است که از امروز «کار آغاز می‌شود» اما جنبشی که او در دوران کارزار انتخاباتی‌اش رهبری کرده، همچنان «ادامه دارد».

۱۷:۱۴ ۱.۱۱.۱۳۹۵

گزارش شده، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، تمایلی به تماشای تلویزیونی مراسم سوگند دوناد ترامپ ندارد و از قول دیمیتری پسکوف سخنگوی او، «طولانی بودن مراسم» به عنوان دلیل این عدم تمایل ذکر شده است.

۱۸:۰۲ ۱.۱۱.۱۳۹۵

در حالی که کمتر از دو ساعت به آغاز مراسم تحلیف دونالد ترامپ باقی مانده، باراک اوباما کاخ سفید را ترک کرد.

۱۸:۰۷ ۱.۱۱.۱۳۹۵

ویژه برنامه مراسم تحلیف چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا را در رادیو هم دنبال کنید. هم‌اکنون برنامه هفتگی ساعت ششم به همین موضوع اختصاص دارد:

۱۸:۰۹ ۱.۱۱.۱۳۹۵

دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا پس از برگزاری مراسم دعا در کلیسا «سنت جانز» در واشینگتن به همراه خانوداه اش راهی کاخ سفید شد.

۱۸:۱۸ ۱.۱۱.۱۳۹۵

باراک اوباما و میشل اوباما از دونالد ترامپ و ملانیا ترامپ در محوطه کاخ سفید استقبال کردند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG