لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۲۱

ورود زنان به ورزشگاه؛ شعارهای تکراری مسئولان ورزش


women

در هفته‌های اخیر، جمعی از بازیکنان و پیشکسوتان فوتبال ایران خواستار تسهیل در ورود زنان به ورزشگاه‌ها شده‌اند.

مسعود شجاعی در دیدار با رئیس‌جمهور ایران، تقاضا کرد شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها مهیا شود.

شجاعی پیشتر نیز در این خصوص، بر حق قانونی نیمی از جمعیت جامعه در تماشای مسابقات فوتبال تأکید کرده بود.

⥶​​برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید⥸​

علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران به روزنامه آسمان آبی گفت، درخواست شجاعی از آقای روحانی، خواسته تمام ملی‌پوشان فوتبال ایران بود.

علی کریمی مرد سال ۲۰۰۴ فوتبال آسیا می‌گوید:‌ ای کاش شرایط با کمک دکتر روحانی و مسئولان فدراسیون برای ورودی بانوان به استادیوم‌ها فراهم شود. این خواسته میلیون‌ها بانوی هوادار است که دوست دارند فوتبال و دیگر ورزش‌ها را از نزدیک ببینند.

سرمربی نفت تهران به خبرگزاری ایسنا گفت: «امیدوارم بسترسازی‌ لازم برای این اقدام ماندگار انجام شود و زنان بتوانند در فضایی مناسب، تماشاگر بازی تیم‌های مورد علاقه خود باشند. این غیر ممکن نیست و می‌توان رویای بانوان ورزش‌دوست را محقق کرد.»

واکنش مسئولین به درخواست مکرر اعضای سرشناس خانواده فوتبال چه بوده است؟ وزیر ورزش گفته: «برای حضور خانواده‌ها در اماکن ورزشی نیاز به هماهنگی بین تمام عوامل تصمیم‌گیرنده داریم که باید سر فرصت این هماهنگی را به وجود بیاوریم. این به وجود آمدن دستوری نمی‌تواند باشد.»

سلطانی‌فر که با خبرگزاری ایلنا مصاحبه می‌کرد، اشاره‌ای به زمان دقیق فرصت مناسبی که مدنظرش است، نکرد.

او بدون نام بردن از کسانی که باید تضمین بدهند، گفت: «به باورهای ما، به مراجع قانونی و مذهبی این تضمین را بدهند که تمام ملاحظات دینی و مذهبی و فرهنگی برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها رعایت می‌شود.»

وزیر ورزش تأکید کرد: «این طرح به آرامی در حال پیگیری و به دور از حاشیه و جنجال، نهایی شدنش را دنبال می‌کنیم.»

مصاحبه وزیر ورزش، تکرار اظهارات سال‌های اخیر سایر مسئولین ورزشی در خصوص ورود زنان به ورزشگاه‌هاست.

وزیر قبلی ورزش، شهریور ۹۵ به روزنامه شرق گفته بود: «هر قدر به سمت رادیکالیزه‌ کردن این فضا پیش برویم، به ضرر بانوان عمل کرده‌ایم. باید به آرامی حرکت کنیم. مدیری که یک باره دستور داد فضا را برای زنان باز کنند چه نتیجه‌ای گرفت؟ سالیان سال تبعات آن تصمیم غیرصحیح را می‌پردازیم.»

محمود گودرزی بدون نام بردن از مدیر مورد نظرش گفت: «در کشوری با جامعه شناسی سیاسی پیچیده قرار داریم که اجازه نمی‌دهد بسیاری از اتفاقات رخ دهد، مگر اینکه از مسیرهای بخردانه وارد شویم و تأکید کنیم که مسیرهای تند جواب نمی‌دهد.»

در عمل، از گودرزی تا سلطانی‌فر تغییری رخ نداده و درهای ورزشگاه به روی زنان بسته است. درهایی که طی دوران تبلیغات انتخاباتی، به روی هواداران نامزدها گشوده شد.

مسئولان بلندپایه ورزشی غیر از تأکید بر پیگیری، توضیح دیگری به افکار عمومی نمی‌دهند.

در این بین، زنان کره‌ای و چینی‌ مقیم ایران، در ورزشگاه آزادی نظاره‌گر بازی تیم‌های ملی کشورشان بودند اما مأموران انتظامی حتی از ورود دختران خردسال ایرانی که همراه پدر یا برادرشان بودند جلوگیری کردند.

XS
SM
MD
LG