لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۴۷

کاهش نرخ بهره، شاخص‌های آسیایی را افزایش داد


در واكنش به كاهش نرخ بهره در كره جنوبی و هند شاخص سهام در بازارهای آسيا روز دوشنبه با افزايش همراه بود و تنها شاخص سهام بورس چين کاهش يافت.


سهام شركت مالي شينهان در اين روز با رشد ۸ درصدی مواجه شد. شركت سرمايه‌گذاری‌های خارجی چين نيز با رشد ۱۲ درصدی در ارزش سهام خود مواجه شد.


همچنین کاهش یک درصدی نرخ بهره در هند نیز باعث شد تا ارزش شاخص سهام بورس بمبئی تا حدود شش درصد افزايش يابد.با این حال به گزارش شين هوا از پکن، بازار بورس چين در نخستين روز معاملات ماه جاري کار خود را با كاهش کمتر از یک درصدی ارزش سهام آغاز کرد.

افزایش شاخص سهام در بازارهای شرق آسیا همچنین در بازارهای هنگ کنگ و تایوان نیز مشهود بود و شاخص سهام بورس هنگ کنگ در اواسط ساعت کاری بازار معاملات بورس ۵.۳ درصد افزايش يافت.


همچنین بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه از سيدنی، شاخص سهام در بورس سيدنی نيز در پايان ساعت کار بازار معاملات پنج درصد افزايش يافت.


از سوی دیگر با افزايش احتمال كاهش نرخ بهره در اروپا، شاخص سهام در بورس پاريس در ساعات اولیه صبح به وقت محلی کمتر از یک درصد افزايش یافت.
انتظار می‌رود هر دو بانک مرکزی اروپا و انگليس، برای مقابله با کاهش قابل توجه رشد اقتصادی در منطقه يورو و در انگليس، نرخ بهره بانکی را کاهش دهند.

اما در بریتانیا، شاخص سهام در بازار لندن به رغم افزایش اولیه، با ۰.۲۱ درصد کاهش همراه شد.انتظار می‌رود هر دو بانک مرکزی اروپا و انگليس، برای مقابله با کاهش قابل توجه رشد اقتصادی در منطقه يورو و در انگليس، نرخ بهره بانکی را کاهش دهند.


در حال حاضر کارشناسان اقتصادی انتظار دارند ميزان رشد اقتصادی در اروپا باز هم کاهش يابد. پیش بینی قبلی کمیسیون اروپا برای رشد اقتصادی منطقه یورو در سال آینده میلادی ۱.۴ درصد بود که این تخمین در تازه‌ترین گزارش این کمیسیون به ۰.۴ درصد کاهش یافته است.


به اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادي این احتمال هست که رشد اقتصادی در منطقه يورو در سال آتی ميلادی، کاملاً متوقف شود به رقم صفر تنزل کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG