لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۲

«راننده سابق بن‌لادن به یمن بازگردانده می‌شود»


آمریکا راننده سابق اسامه بن لادن را که دوره محکومیتش در ژانویه سال ۲۰۰۹ به پایان می‌رسد، به کشور زادگاهش، یمن، تحویل می‌دهد.


روزنامه واشینگتن پست در شماره روز سه‌شنبه خود با اعلام خبر تحویل سالم حمدان، راننده پیشین رهبر القاعده، به یمن نوشته است که این تبعه یمنی ظرف ۴۸ ساعت در صنعا، پایتخت یمن، خواهد بود.


آقای حمدان پیش از این در ماه اوت به اتهام همکاری با القاعده به پنج و نیم سال زندان محکوم شده بود و در زندان پایگاه دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو به سر می‌برد.


دادگاه نظامی رسیدگی‌کننده به اتهام آقای حمدان زمانی این حکم را برای راننده سابق اسامه بن‌لادن صادر کرد که وی تا آن دوران پنج سال و یک ماه را در زندان سپری کرده بود.


خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام رسمی که نخواسته نام وی فاش شود با اشاره به اتمام دوره محکومیت این تبعه یمنی در ژانویه ۲۰۰۹ گفته است که راننده پیشین بن لادن، یک ماه باقیمانده از دوره محکومیت خود را در یمن سپری خواهد کرد.


دادگاه رسیدگی کننده به اتهامات آقای حمدان که در ماه اوت برگزار شد، اولین دادگاه نظامی ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم به شمار می‌رود.


دادستان نظامی در آن زمان برای آقای حمدان به اتهام «حمایت مادی از تروریسم» درخواست ۳۰ سال زندان کرده بود، اما دادگاه نه تنها میزان محکومیت را به ۵ سال و نیم تقلیل داد که حتی دوره حضور وی در زندان گوانتانامو را جزو دوره سپری شده این محکومیت در نظر گرفت.


وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، پیشتر اعلام کرده بود که با وجود حکم دادگاه در مورد سالم حمدان، می‌تواند وی را حتی پس از طی دوره محکومیتش در بازداشت نگه دارد.


وزارت دفاع آمریکا در ماه اوت و در واکنش به حکم دادگاه در مورد سالم حمدان اعلام کرده بود که زندانیان گوانتانامو که حکم عفو دادگاه نظامی را بگیرند، تا مدتی نامعلوم و تا زمانی که «جنگجوی متخاصم» و «خطری برای جهان» شناخته شوند، در بازداشت خواهند ماند.


اعلام تحویل این زندانی پیشین گوانتانامو در حالی است که باراک اوباما، رییس جمهوری منتخب آمریکا، در نخستین مصاحبه مهم خود پس از پیروزی در انتخابات، تعهد کرد که زندان گوانتانامو را تعطیل کند.


XS
SM
MD
LG