لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۵۵

اعتراض ایران به سخنان رییس جمهوری فرانسه


سخنان رییس جمهوری فرانسه از سوی مقامات ایرانی «رعایت نکردن نزاکت و شئون دیپلماتیک» و «تندروی ناشیانه» خوانده شده است (عکس: ایسنا)

ایران در اعتراض به گفته‌های رییس جمهوری فرانسه در باره محمود احمدی‌نژاد، سفیر پاریس در تهران را احضار کرد و نسبت به تبعات این گونه سخنان در روابط دو کشور هشدار داد.


آن طور که منابع خبری ایران روز پنج‌شنبه گزارش کرده‌اند برنار پولتی، سفیر فرانسه در تهران، به وزارت خارجه احضار و مراتب «اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به اظهارات اخیر رییس جمهوری فرانسه و رعایت نکردن نزاکت و شئون دیپلماتیک توسط نیکولا سرکوزی» به وی ابلاغ شده است.


نیکولا سرکوزی که رییس دوره اتحادیه اروپاست، روز دوشنبه (۱۸ آذر) ضمن تأکید بر لزوم گفت و گو با رهبران ایران برای حل بحران هسته‌ای، با اشاره غیرمستقیم به محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران، گفته بود: «برای من امکان‌پذیر نیست با شخصی که خواهان محو اسرائیل از روی نقشه است دست بدهم یا با او بر سر یک میز بنشینم.»ایران این گفته‌ها را «رعایت نکردن نزاکت و شئون دیپلماتیک» و «تندروی ناشیانه» خوانده و بر پایه بیانیه وزارت خارجه ایران، به سفیر فرانسه در خصوص تبعات تکرار اینگونه اظهارات نسنجیده مسئولان فرانسوی بر آینده روابط دو کشور هشدار داده شده است.


گفته‌های رییس جمهوری فرانسه در مراسم بزرگداشت شصتمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر ایراد و در وب‌سایت ریاست جمهوری فرانسه منتشر شده بود.


«احمدی‌نژاد نماینده مردم ایران نیست»


آقای سرکوزی در سخنرانی روز دوشنبه خود اعلام کرد که بحران بر سر پرونده هسته‌ای ایران بدون گفت‌وگو با ایران قابل حل نیست، اما در عین حال اشاره کرد که «محمود احمدی‌نژاد نماینده مردم ایران نیست».


او گفت: «ما این بحران را بدون گفت‌وگو با رهبران ایران نمی‌توانیم حل کنیم، اما من خوب می‌دانم که رییس جمهور ایران نه نماینده قدرت در ایران است و نه اصلاً نماینده مردم ایران.»


رییس جمهوری فرانسه افزود: «مردم ایران یکی از بزرگ‌ترین ملل دنیا هستند، یکی از کهن‌ترین تمدن‌های جهان، با فرهنگ و پذیرای دیگری، اما از بداقبالی مردم ایران است که امروز برخی از رهبران ایران نماینده آنها به شمار می‌روند.»سخنان ضداسرائیلی محمود احمدی‌نژاد پیش از این نیز توسط آقای سرکوزی مورد واکنش قرار گرفته بود.


رییس جمهوری فرانسه پیشتر (در اردیبهشت سال جاری) در یک مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود: «نمی‌توانم با رییس جمهوری ایران صحبت کنم؛ چرا که او خواستار محو اسرائیل از روی نقشه شده است.» [بیشتر بخوانید: سرکوزی گفت وگو با ایران، حماس و طالبان را رد کرد]


اظهارات تند محمود احمدی‌نژاد در مورد محو اسرائیل از نقشه جهان و همچنین دروغین بودن هولوکاست بارها واکنش مقامات دیگر کشورها را برانگیخته است و از سوی بسیاری از کشورهای جهان تقبیح شده است.


جمهوری اسلامی همواره موجودیت اسرائیل را رد کرده و اسرائیل را «غده سرطانی» خوانده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG